Rusko volí tradičné hodnoty samoderžavia. S bežným konzervatívnym svetom ale nemajú veľa spoločného

Vojnu na Ukrajine sledujem rovnakým spôsobom ako väčšina ostatných ľudí v konfliktom bezprostredne nezasiahnutých krajinách. Predovšetkým na internete, v spleti videí, fotiek, mémov, krátkych komentárov a rôzne vyhrotených debát. Je tam spracovaná spôsobom zodpovedajúcim dobe, človeku potom môže ľahko uniknúť, ako veľmi sa ten konflikt tomuto v digitálnom svete zavedenému spracovávaniu vecí a tiež súčasnému diskurzu vymyká.K tým krátkym záznamom, ktoré mi v posledných dňoch utkveli najviac, patrí asi dvojminútové video z ukrajinského Chersonu, ktorý je v súčasnosti pod kontrolou ruských vojsk. Je z demonštrácie miestnych ľudí proti okupácii.

12. deò ruskej invázie na Ukrajine Ukrajinskí vojaci hliadkujú na kontrolnom stanovišti v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Začína vraj krátko po tom, čo skupina ruských vojakov jedného z účastníkov protestu zbila (iste, overiť to nie je v mojich silách). Vojaci začnú strieľať do vzduchu, zástup protestujúcich sa ale nespráva tak, ako by si v podobnej situácii počínala väčšina ľudí (ja rozhodne).

Nerozpŕchne sa, nedá sa na útek preč od strieľajúcich, ale rozbehne sa smerom k zdroju streľby. Pár metrov od vojakov sa zastaví a začne rozhnevane skandovať. Aj ten na mobil natočený záznam sprostredkuje neuveriteľnú, rozhnevanú a odhodlanú energiu tej chvíle.

Ťažkosti hypotetického víťazstva

Analyticky zameraný pozorovateľ v tom zázname môže vidieť, aké veľké ťažkosti môže okupantom priniesť aj ich hypotetické víťazstvo, aké neľahké a možno aj pre nich nemožné môže byť udržanie okupovaných území pod kontrolou a aké veľké náklady – finančné i personálne – si takáto okupácia môže vyžadovať. A aké sporné môže byť to hypotetické ruské víťazstvo, ako ľahko by okupačná mocnosť preň mohla vykrvácať.

Zároveň ale ten záznam ukazuje, ako veľmi sa vojna na Ukrajine vymyká meradlám „kultúrnej vojny“, ktorú je časť ľudí zvyknutá viesť na sieťach. A ako pomýlené je snažiť sa tú vojnu vopchať do kritérií únavných vnútorných sporov na súčasnom Západe. Pokúša sa o to napríklad časť ultrakonzervatívnej pravice, ktorá je zvyknutá prezentovať ruský režim ako obrancu tradičných hodnôt proti západnej dekadencii, silu schopnú vzdorovať rozkladu, ktorý prinášajú výstrelky súčasného pokrokárstva.

Skreslené videnie

Lenže ak Putinovo Rusko presadzuje nejaké tradičné hodnoty, sú to hodnoty ruského samoderžavia, ktoré s tým „normálnym svetom“, o ktorom snívajú západní konzervatívci, nemá veľa spoločného.

Rovnako tak ale vojna nezapadá do obrazu sveta, ako ho prezentuje pokroková inteligencia. Tí Ukrajinci, ktorých vzdor proti ruskej presile západný svet obdivuje, vôbec nezapadajú do jej stereotypu správne mysliaceho a konajúceho Západniara dvadsiateho prvého storočia.

Patriotov, pre niekoho možno aj nacionalistov, ktorí sa postavili impériu a silu im dodáva vlastenectvo a ďalšie podobne „anachronické“ (z hľadiska dnešných pokrokárov) city, stará symbolika, staré piesne a v niečom aj „staré“ cnosti, považuje dnešný pokrokár skôr za bagáž. Takých by sa mal moderný človek zbaviť, aby sa mu ľahšie kráčalo k lepším zajtrajškom. Lenže v okamihu, keď sa rozbehnú dejiny a v stávke je prežitie jednotlivca i spoločenstva, sú to práve aj tieto „prežitky“, ktoré môžu v boji ľudí udržať spolu a pri živote.

Európa, Západ sú na strane Ukrajincov, vyjadrujú im obdiv. A obdivujú ich aj preto, ako málo sa im podobajú. Možno by s tým mali niečo urobiť.

Text pôvodne vyšiel na portáli Echo 24. Vychádza so súhlasom redakcie.


Branislav Panis bol odvolaný z pozície generálneho riaditeľa SNM bez udania dôvodu, ministerka kultúry uviedla, že ide o bežnú politickú prax.
Prejsť na článok
Železnice modernizujú žilinský uzol, staré nástupištia sú uzatvorené, nové sú k dispozícii, cestujúci majú sledovať zmeny v doprave.
Prejsť na článok
Pri príležitosti 160. výročia Hlinkovho narodenia sa konalo kolokvium, kde sa rozoberali jeho zásluhy a aktuálnosť jeho odkazov v súčasnej politike.
Prejsť na článok
Plaváková sa bráni šikane a vyhrážkam v parlamente, podáva žalobu na Huliaka a oznámi útoky na polícii.
Prejsť na článok
Prečo pracujúci nemajú radi infláciu. Udržanie reálnej mzdy sa spája s konfliktom, tvrdia ekonómovia z prestížnych univerzít. Inflácia pracujúcich poškodzuje, aj keď mzdy držia krok s cenami.
Prejsť na článok
Po atentáte na Trumpa sa v Amerike zvyšuje napätie, pričom stochastický terorizmus a dehumanizácia oponentov vedú k hrozbe občianskej vojny.
Prejsť na článok
Konflikt medzi Izraelom a Hizballáhom sa vyostruje, Izrael plánuje pozemnú operáciu, zatiaľ čo Hizballáh deklaruje pripravenosť na obranu.
Prejsť na článok
Danko vyhlásil, že SNS ostáva vo vláde, plánuje rokovania o trinástom dôchodku a kritizoval prácu ministra práce Erika Tomáša.
Prejsť na článok
Voľby v Rakúsku ukázali silu národniarskej strany, ktorá sa snaží prekonať politický mainstream a čelí výzvam oligarchie.
Prejsť na článok
Vykázanie poslankyne Plavákovej z rokovacej sály pre nálepky na notebooku bude mať niekoľko následkov. Pre hanlivé označenie zo strany Rudolfa Huliaka podniká právne kroky na ochranu svojich práv. Paradoxné je, že slová, ktoré najviac pobúrili…
Prejsť na článok
Transformácia Luníka IX priniesla zlepšenie bývania, zavedenie energetických systémov a pozitívne zmeny v myslení obyvateľov.
Prejsť na článok
Smer by v parlamente získal 40 kresiel, PS 38, Hlas 22, Republika 13 a KDH so SaS po 10 mandátoch.
Prejsť na článok
Zverejnenie americkej inflácie a rozhodnutia čínskej centrálnej banky ovplyvnili trhy, pričom akcie luxusných značiek a technológie zaznamenali rast.
Prejsť na článok
Hoci súčasná forma energetickej pomoci od januára skončí, v oklieštenej podobe by mala fungovať aj naďalej.
Prejsť na článok
Ilavčania sa tešia z nového mosta, ktorý znižuje dopravné preťaženie a zvyšuje bezpečnosť, pričom spája obyvateľov a zlepšuje prístup k službám.
Prejsť na článok
Zvýšenie odvodov z hazardných hier na 37 percent by mohlo štátu priniesť 36 miliónov eur ročne, no zároveň je potrebné riešiť problémové hranie.
Prejsť na článok
Pogačar, s pop-artovým bicyklom, sa stal majstrom sveta v cyklistike po nezabudnuteľnom výkone na MS v Zürichu, kde dominoval v sólo jazde.
Prejsť na článok
Strana Piráti odchádza z vlády po odvolaní svojho lídra Ivana Bartoša, pričom 709 z 894 členov hlasovalo za odstúpenie od koalície.
Prejsť na článok
Na workshope Dragtivism na Slovensku sa objavil 16-ročný účastník, čo vyvolalo protesty a vyšetrovanie, no polícia nenašla dôkazy o mravnom ohrození.
Prejsť na článok
Podľa údajov ICE prekročilo hranicu USA za Bidenovej administratívy viac ako 12 miliónov migrantov, pričom mnohí z nich sú odsúdení zločinci.
Prejsť na článok