Ruskí vojnoví blogeri tvrdia, že armáda dokončila ústup z Chersonu za Dneper. Antonovský most vyhodili do vzduchu

Ruskí ženisti na pontónovom moste v Chersone. Foto: Profimedia

Ruské telegramové kanály informujú, že ruské sily sa v noci zo štvrtka na piatok úspešne stiahli na východný breh Dnepru a dokončili tak plánovaný ústup, ktorý v stredu oznámil hlavný generál ruskej armády na Ukrajine Sergej Surovikin. Bývalý veliteľ separatistov Igor Girkin pritom ešte vo štvrtok tvrdil, že medzi ruskými vojakmi v Chersone vypukla panika a hrozí, že veľká časť ruskej armády padne do zajatia.

„Ruské jednotky dokončili stiahnutie na ľavý breh Dnepra. Jednotky protivzdušnej obrany poskytovali krytie pre trajektové prechody a zoskupenia vojsk,“ napísal v piatok telegramový kanál Rybar, ktorý dlhodobo patrí k najtriezvejším a najdôveryhodnejším ruským vojnovým blogerom. Kanál uviedol, že počas ústupu ruské delostrelectvo a letectvo ostreľovali ukrajinské sily a snažili sa ich spomaliť.  

„Ozbrojené sily Ruskej federácie úplne stiahli svoje sily z pravého brehu rieky Dneper,“ uviedol zase kanál Archangel Specnaza.

Zábery ukazujú, že v noci bol zničený Antonovský most, ktorý bol hlavnou dopravnou tepnou Chersonu s východným brehom Dnepra. Presnými zásahmi Ukrajinci tento most vyradili už v auguste. Ruské zdroje tvrdia, že ruská armáda ho vyhodila do vzduchu pri dokončení ústupu.

Pri bojoch mala byť poškodená aj vodná elektráreň v Kachovke. Z útokov na elektráreň sa dlhodobo obviňujú obe strany. Rozsah škôd nie je známy.

Informácie o ústupe nateraz nie je možné nezávisle overiť. V noci zo štvrtka na piatok viaceré proukrajinské aj proruské telegramové kanály informovali, že Ukrajinská armáda spustila proti ustupujúcim Rusom v Chersone rozsiahlu ofenzívu.

Podľa niektorých zdrojov mali ukrajinské sily vstúpiť do Chersonu a medzi ruskými vojakmi vypukla panika. „Zanechali svoje vybavenie a snažia sa dostať na ľavý breh. Nie je možné bezpečne prejsť. Črtá sa vojenská katastrofa,“ napísal bývalý veliteľ doneckých separatistov Igor Girkin.

Situácia teda zostáva nejasná. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov ešte vo štvrtok tvrdil, že ruskej armáde potrvá najmenej týždeň, kým sa z Chersonu stiahne.  

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok večer vo videopríhovore uviedol, že v súvislosti so sťahovaním ruských síl z Chersonskej oblasti oslobodili ukrajinské sily už 41 obcí na juhu krajiny. „Počet ukrajinských vlajok, ktoré sa v rámci prebiehajúcej obrannej operácie vrátili na svoje zákonné miesto, dosahuje už desiatky,“ poznamenal Zelenskyj. „Nie je to nepriateľ, ktorý odchádza – sú to Ukrajinci, ktorí okupantov vyháňajú,“ zdôraznil.

Cherson leží na západnom brehu rieky Dneper a bol prvým veľkým ukrajinským mestom a jediným hlavným oblastným mestom, ktoré sa dostalo do rúk ruským inváznym silám. Dobyli ho už 2. marca v rámci invázie na Ukrajinu, ktorú spustil šéf Kremľa Vladimir Putin 24. februára. Rusi v septembri Chersonskú oblasť anektovali spolu so Záporožskou, Doneckou a Luhanskou.

Peter Števkov
Ďalšie články