Premiér je pripravený podpísať memorandum s lekárskymi odborármi

Premiér Eduard Heger je pripravený podpísať memorandum s lekárskymi odborármi. Chce, aby lekári výpovede stiahli. Vyhlásil to na utorkovej tlačovej konferencii po rokovaní so zástupcami Lekárskeho odborové združenia. Ich šéf Peter Visolajský vyhlásil, že chce urobiť všetko pre to, aby k dohode došlo ešte tento týždeň.

Stretnutie premiéra Eduarda Hegera a ïalších èlenov vlády so zástupcami LOZ Premiér Eduard Heger a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas stretnutia so zástupcami Lekárskeho odborového zväzu v Bratislave v utorok 15. novembra 2022. Foto: Úrad vlády SR

„Táto vláda jednoznačne pracuje na tom, aby zdravotníctvo bolo pozdvihnuté. Kiežby sme mali viacej možností, viacej zdrojov a kiežby sme mali východiskový stav lepší, ako sme mali. Robíme maximum, čo sa dá,“ skonštatoval predseda vlády.

Heger zároveň odmietol, že zrušil pondelkové (14. 11.) stretnutie s lekárskymi odborármi. „Ja keď si stretnutie dohodnem, tak je. Ja som na pondelok nemal dohodnuté stretnutie s lekárskymi odborovými zväzmi. Ja by som určite žiadne takéto stretnutie nerušil,“ podotkol.

Šéf rezortu financií Igor Matovič (OĽaNO) v tejto súvislosti podotkol, že podľa neho ide najmä o financie. „Do týchto rokovaní vstupujem za ministerstvo financií s čistým svedomím,“ povedal. V tejto súvislosti pripomenul, že súčasná vláda zvýšila zdravotníkom platy a zaviedla príplatky za odpracované roky.

Utorkové rokovanie v Úrade vlády SR zvolal Heger. Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský po ňom vyhlásil, že chcú urobiť všetko pre to, aby k dohode došlo ešte tento týždeň. O aktuálnej situácii v zdravotníctve v pondelok rokovala aj koaličná rada.

https://standard.sk/277649/kriza-v-zdravotnictve-sa-musi-vyriesit-do-konca-tyzdna-vyhlasil-kollar/

„Na dohodu treba dve strany. Sme radi, že druhá strana je už ochotná sa baviť, že sme sa stretli a dohodu hľadáme. To naozaj vítame,“ skonštatoval Visolajský. Rokovanie podľa jeho slov bolo konštruktívne a prebralo na ňom všetkých osem požiadaviek lekárskych odborárov.

Visolajský potvrdil, že rokovanie by malo pokračovať v stredu (16. 11.) poobede. „K niektorým bodom sme nedostali konkrétnu odpoveď, ale bolo nám sľúbené, že si ju vypočujeme v stredu,“ doplnil. Ak by došlo k dohode, štvrtkový protest (17. 11.) za záchranu zdravotníctva by sa mohol zrušiť.

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2 100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. V tejto súvislosti zvolali na štvrtok protestné zhromaždenie za záchranu zdravotníctva.

(tasr)


Ďalšie články