USA zostrelili čínsky špionážny balón

Ilustračný záber. Foto: TASR/AP Ilustračný záber. Foto: TASR/AP

Spojené štáty zostrelili v sobotu nad Atlantickým oceánom čínsky špionážny balón . Momentálne prebieha v teritoriálnych vodách USA operácia na zozbieranie jeho trosiek, informuje agentúra AP.

Televízne zábery zachytili malú explóziu, po ktorej balón začal klesať k vode. Balón letel vo výške okolo 60.000 stôp (približne 18 kilometrov) a podľa odhadov mal veľkosť troch autobusov. Podľa dvoch predstaviteľov USA bol balón zostrelený stíhacím lietadlom amerických vzdušných síl.

Okrem vojenských stíhačiek boli do akcie nasadené aj lode. Predstavitelia USA operáciu naplánovali tak, aby sa im podarilo zachytiť čo najviac z trosiek ešte predtým, než začnú klesať k oceánskemu dnu.

Tento incident znamená ďalšie vyostrenie vzťahov medzi Washingtonom a Pekingom.

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) v rámci príprav na túto operáciu dočasne uzavrel vzdušný priestor nad pobrežím Severnej a Južnej Karolíny, vrátane troch tamojších letísk: Charleston, Myrtle Beach a Wilmington.

Americkí predstavitelia vo štvrtok oznámili, že vo vzdušnom priestore USA spozorovali veľký čínsky sledovací balón. Podľa Pentagónu sa pohyboval nad časťami severozápadu USA, kde sa nachádzajú citlivé vojenské objekty a strategické rakety v podzemných silách.

Rozhodli sa ho však nezostreliť nad pevninou pre obavy, aby trosky nezranili ľudí a nespôsobili materiálne škody.

Čínsky rezort diplomacie deklaroval, že ide o civilné zariadenie používané na výskum, najmä na meteorologické účely.

https://standard.sk/315413/cin-usa-pouzili-spionazny-balon-aby-nas-ociernili/

(tasr, red)


Ďalšie články