Vy máte 50 chlapov a oni 300. A stále prichádzajú a prichádzajú. Reportáž o vyčerpaných Ukrajincoch a ruskej presile v Donbase

Zlikvidujete ich a oni stále prichádzajú a prichádzajú. Je ich veľmi veľa," povedal Pavlo, ukrajinský vojak, ktorému raketometný granát zranil oko. Foto: Lynsey Addario/New York Times

Emóciami aj fotograficky silná reportáž New York Times z frontovej línie v Donbase, kde lekári zápasia s prílevom hrozných zranení a vojaci sa obávajú ruskej armády, ktorá posiela do boja vlny nových brancov.

V malej dedinke na východe Ukrajiny, ktorá je epicentrom ďalšej fázy vojny, Ľudmila Degtyaryová sleduje ruský postup načúvaním rachotu priletujúcich delostreleckých granátov.

V poslednom čase ich je čoraz viac. Pribúdajú čoraz častejšie, pretože ruské jednotky si razia cestu vpred.

"Mali by ste tu vidieť tie ohňostroje," povedala 61-ročná pani Degtyaryová, keď sa okolo ozývalo delostrelectvo. "Je to ako na Nový rok."

Ruská armáda sa pripravuje na spustenie novej ofenzívy, ktorá by čoskoro mohla pohltiť dedinu Nevske pani Degtyaryovej a možno aj mnohé ďalšie vo východoukrajinskom regióne Donbas. Vplyv zintenzívneného ruského útoku však pociťujú mestá a dediny pozdĺž stoviek kilometrov zvlneného východného frontu.

Vyčerpaní ukrajinskí vojaci sa sťažujú, že sú už teraz v početnej menšine a s nedostatkom zbraní, a to ešte predtým, ako Rusko nasadilo väčšinu zo svojich zhruba 200 000 čerstvo zmobilizovaných vojakov. Lekári v nemocniciach hovoria o rastúcich stratách, pričom sa snažia postarať o bojovníkov s ťažkými zraneniami.

Záchranári minulý týždeň niekoľko minút po raketovom útoku hasili požiar v centre mesta Kramatorsk na východe Ukrajiny. Foto: Lynsey Addario/New York Times
"Ak mám byť úprimná, začala som si baliť veci," povedala Ľudmila Degtyaryová o dojme z ruského útoku na jej dedinu Nevske. Foto: Lynsey Addario/New York Times
Sobota: Mŕtvola kravy pred domom v obci Makiivka pri Nevske. Foto: Lynsey Addario/New York Times

Civilisti, ktorí sa ocitnú v ceste plánovanému postupu Ruska, opäť stoja pred mučivým rozhodnutím, či odísť alebo zostať a prečkať nadchádzajúcu pohromu.

(viac…)
Michael Schwirtz

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]