Prihlásiť sa

Ťažké úvahy, ešte ťažšie otázky

KYIV, UKRAINE - February 20, 2023 -U.S. President JOE BIDEN made a 10 hour long train ride from Poland to the Ukraine capitol of Kyiv where he met with Ukraine President VOLODYMYR ZELENSKY. Bidens under the radar visit was to reaffirm the United States co Prezident Biden počas prekvapivej návštevy v Kyjeve. Foto: profimedia.sk

Od samého začiatku vojny na Ukrajine súperia medzi sebou dve relevantné verzie jej príčin. Prvá je takpovediac oficiálna a mediálne väčšinová. Druhá sa s ňou síce zhoduje v odsúdení nezákonnej ruskej agresie, tú však považuje aj za čiastočne vyprovokovanú. Diskusia o príčinách vojny je dôležitá, pretože sa od nej bude odvíjať, ako si dokážeme predstaviť ukončenie vojny. Píše Marek Maďarič.

Rok od vypuknutia vojny sa s veľkou slávou zjavil v Kyjeve americký prezident Biden, a nie Putin, ako si to ruský prezident zrejme vysníval. Znamená to, že Ukrajina vyhráva? V istom zmysle áno. Nepodarilo sa ju celú okupovať ani zlomiť. Zároveň tým bolo demonštrované, že v budúcnosti môže zvíťaziť. Inú verziu vlastne ani nepripúšťame. My (Západ) vraj urobíme všetko preto.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami