Prihlásiť sa

Berlinale: Zlatého medveďa za najlepší film udelili dokumentu Sur l'Adamant

Režisér Nicolas Philibert pózuje so soškou Zlatého medveïa pre Najlepší fillm "Sur lAdamant" (On the Adamant) na 73. Berlinale v Berlíne. Foto: TASR/AP Režisér Nicolas Philibert pózuje so soškou Zlatého medveïa pre Najlepší fillm "Sur lAdamant" (On the Adamant) na 73. Berlinale v Berlíne. Foto: TASR/AP Nicolas Philibert, director of the documentary "Sur lAdamant" ("On the Adamant"), receives the Golden Bear for Best Film during the award ceremony of the International Film Festival, Berlinale, in Berlin, Germany, Saturday, Feb. 25, 2023. (AP Photo/Markus Schreibe

Dokumentárny film Sur l’Adamant od francúzskeho režiséra Nicolasa Philiberta získal v sobotu Zlatého medveďa za najlepší film 73. ročníka filmového festivalu Berlinale v nemeckej metropole. Informujú o tom agentúry DPA, AFP a AP.

Víťazná snímka zavedie divákov na loď na Seine v Paríži, ktorá slúži ako denné centrum L’adamant pre seniorov trpiacich duševnými poruchami. Bol to jeden z 19 filmov v hlavnej súťaži.

„To, že dokumentárny film je ocenený a oslavovaný, že môže byť považovaný za kinematografiu ako takú, ma hlboko dojíma,“ povedal Philibert po oznámení verdiktu sedemčlennej poroty, ktorú viedla americká herečka, scenáristka a režisérka Kristen Stewartová.

Veľkú cenu poroty udelili snímke Roter Himmel (Červené nebo) nemeckého režiséra Christiana Petzolda. Vzťahová dráma sa odohráva v dovolenkovom dome na pobreží Baltského mora.

Ocenenie za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe dostala Sofía Oterová, podľa organizátorov vôbec najmladšia držiteľka ceny v histórii Berlinale. Vo filme o dospievaní 20 000 especies de abejas (20-tisíc druhov včiel) stvárnila osemročné dieťa hľadajúce svoju rodovú identitu.

Ocenenie za najlepšiu réžiu získal Francúz Philippe Garrel, ktorý vo filme Le grand chariot (Veľký voz) zachytil rodinu bábkarov.

Ďalšieho strieborného medveďa, za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe, dostala rakúska herečka Thea Ehreová (Bis ans Ende der Nacht).

Cenu poroty dostala aj psychologická dráma Mal Viver, ktorú nakrútil portugalský režisér Joao Canijo.

Medzi ďalších ocenených patria francúzska kameramanka Hélene Louvartová za výnimočný umelecký výkon v dráme Disco Boy a nemecká filmárka Angela Schanelecová za scenár k snímke Musik.

Berlinale patrí spolu s medzinárodnými filmovými festivalmi vo francúzskom Cannes a talianskych Benátkach k najprestížnejším podujatiam svojho druhu. Tento rok na ňom počas 11 dní uviedli takmer 300 nových filmov z celého sveta.

Film Mimi slovenskej režisérky Miry Fornay získal na Berlinale 2023 Veľkú cenu medzinárodnej poroty v sekcii Generácia Kplus, ktorá je venovaná snímkam pre deti a mládež.

(tasr)