Vlny vagnerovcov vyčerpávajú v Bachmute najlepšie jednotky Ukrajincov. Jarná ofenzíva Kyjeva môže byť ohrozená

Ukrajinskí vojaci pri Bachmute. Foto: TASR/AP

Ukrajinský Bachmut je už celé mesiace miestom krutých bojov, ale v posledných týždňoch sa ruské útoky výrazne zintenzívnili. Na mesto útočia vlny vagnerovcov. Médiá píšu o mlynčeku na mäso pre ruských žoldákov. Ale podobne sa cítia aj niektorí Ukrajinci, ktorí bránia mesto. Sťažujú sa na obrovské straty a tvrdia, že musia používať zbrane z druhej svetovej vojny. Opotrebovávacia taktika Rusov vraj môže viesť k tomu, že Kyjev nebude mať dostatok síl na spustenie sľubovanej jarnej ofenzívy.

Hoci ukrajinské vedenie nedávno deklarovalo, že jeho sily sa môžu v prípade potreby strategicky stiahnuť z pozícií v Bachmute, velenie armády sa v pondelok vyslovilo za pokračovanie obranných operácií a ďalšie posilnenie pozícií. A to po schôdzke s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Aj ten nedávno tvrdil, že Bachmut nebudú držať „za každú cenu“.

https://standard.sk/326921/vagnerovci-su-podla-prigozina-v-centre-bachmutu-stracame-tam-dve-roty-denne-tvrdi-ukrajinsky-vojak/

Bachamut navštívil nedávno aj americký vojenský expert Michael Kofman. Situáciu označil za komplikovanú. Ukrajinci podľa neho trpia nedostatkom delostreleckej munície a bojujú v opotrebovávacej bitke v pre nich nepriaznivom teréne.

(viac…)
Jozef Scheiner

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]