Zelenskyj vraj na Oscaroch prejav neprednesie, žiadosť mu zamietli už druhý rok po sebe

Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj údajne neprednesie videoprejav počas slávnostnej ceremónie udeľovania Oscarov, ktorá sa bude konať v nedeľu v Hollywoode. Jeho žiadosť o vystúpenie bola totiž podľa časopisu Variety zamietnutá – rovnako ako vlani.

Zelenskyj sa počas uplynulého roku objavil cez videospojenie na viacerých prestížnych odovzdávaniach cien vrátane hudobných cien Grammy či filmových a televíznych Zlatých glóbusov. Priestor mu poskytli aj filmové festivaly v Cannes či Berlíne.

Americký herec Sean Penn daroval Zelenskému vlani jedného zo svojich dvoch Oscarov, pričom povedal, že ide o symbolické gesto. Ešte predtým vyhlasoval, že sošku Oscara nechá roztaviť, ak americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) nepovolí Zelenského prejav na odovzdávaní Oscarov.

Penn odpremiéroval na tohtoročnom Berlinale svoj dokument s názvom „Superpower“, ktorý zachytáva premenu Zelenského z filmového komika na vojnového hrdinu. Snímka vznikla na základe série vzájomných konverzácií a Penn ju nakrútil v Kyjeve po začiatku ruskej ofenzívy. The Guardian pripomína, že výkonný producent Oscarov Will Packer minulý rok vyjadril obavy z vystúpenia Zelenského.

Zdôvodnil to tým, že všetci, ktorých zasiahla vojna na Ukrajine, majú bielu farbu pleti, pričom predošlým tragédiám zahŕňajúcim osoby s inou farbou pleti sa toľko pozornosti nevenovalo. Súčasťou ceremónie bola namiesto Zelenského vystúpenia napokon minúta ticha.
AMPAS sa nateraz k prípadnému vystúpeniu Zelenského na odovzdávaní Oscarov nevyjadrila.

(tasr, min)


Ďalšie články