Čínsky prezident navštívi na budúci týždeň Rusko, stretne sa s Putinom

Vladimír Putin a Xi Ťin-pching na staršej snímke. Foto: TASR/AP Vladimír Putin a Xi Ťin-pching na staršej snímke. Foto: TASR/AP

Čínsky prezident Si Ťin-pching uskutoční na budúci týždeň návštevu Ruska, pričom pôjde o jeho prvú cestu do Moskvy za takmer štyri roky. V piatok to potvrdilo čínske ministerstvo zahraničných vecí. Informuje o tom správa agentúry AFP.

„Prezident (Číny) Si Ťin-pching absolvuje na pozvanie prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina štátnu návštevu Ruska od 20. do 22. marca,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie v Pekingu.

Putin pozval Siho do Ruska v decembri počas spoločného videohovoru, pripomenula agentúra AP. Ako vtedy povedal, táto návšteva by mohla „celému svetu ukázať silu rusko-čínskych väzieb“.

Si a Putin budú podľa vyhlásenia Kremľa hovoriť o „prehĺbení komplexného partnerstva a strategickej spolupráci medzi Ruskom a Čínou“, a to aj na medzinárodnej scéne, priblížil Kremeľ. Okrem toho vraj podpíšu „dôležité bilaterálne dokumenty“.

Čínsky prezident naposledy navštívil Rusko v roku 2019. Putin sa však pred vyše rokom zúčastnil na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier v Pekingu. Obaja lídri sa stretli v septembri na regionálnom bezpečnostnom stretnutí v Uzbekistane.

Peking uzavrel vlani vo februári s Moskvou takzvané partnerstvo bez hraníc, a to len niekoľko týždňov pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. Komunistická Čína dlhodobo odmieta odsúdiť inváziu a kritizuje západné sankcie voči Moskve, za čo si zas vyslúžila kritiku Západu. Peking minulý mesiac poprel tvrdenia Spojených štátov, že uvažuje nad dodávkou zbraní Rusku.

Čína vo februári zverejnila dokument so stanoviskom k ruskej vojne na Ukrajine, v ktorom vyzýva na dialóg a snaží sa zaujať pozíciu neutrálneho sprostredkovateľa v konflikte. Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang vo štvrtkovom telefonáte so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom vyzval Kyjev a Moskvu, aby „čo najskôr“ obnovili mierové rozhovory.

(tasr)


Ďalšie články