Súd rozhodol, že poisťovňa preplatí chorému dieťaťu liek za dva milióny eur. Čo to znamená pre zvyšných pacientov?

Editka. Foto: Instagram/ Editka - statočná bojovníčka

Okresný súd prikázal štátnej poisťovni preplatiť génovú terapiu chorému dievčatku. Rozpočet na inovatívne lieky však poisťovniam od tohto roku obmedzili. Odborníci sa prú, či v kase ostane dosť pre všetkých pacientov, ktorí budú potrebovať lieky na výnimku.

Editke Rischerovej diagnostikovali na jeseň minulého roku v Národnom ústave detských chorôb na bratislavských Kramároch zriedkavú chorobu s názvom spinálna muskulárna atrofia (SMA).

Ide o genetické ochorenie, ktoré postihuje najmä svalstvo dolných končatín a dýchacie svaly. U detí sa prejavuje obmedzením pohybu a schopnosti sedieť, stáť či chodiť. Neovplyvňuje však inteligenciu.

So SMA si dokáže poradiť liek Zolgensma. Hoci Editkina neurologička dva dni po diagnostikovaní choroby dala žiadosť do Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) o preplatenie lieku, poisťovňa to trikrát zamietla.

Zolgensma totiž stojí dva milióny eur a na Slovensku sa neprepláca z verejného zdravotného poistenia. Sumu bolo treba vyzbierať v enormne krátkom čase, lebo liek možno podať do dvoch rokov veku dieťaťa. Editke ostávali necelé dva mesiace.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Editka - statočná bojovníčka (@editka_statocna_bojovnicka)

Vyzbierali státisíce eur, napokon pomohol až súd

Rodičia sa namiesto zúfania zmobilizovali. Matka založila účet na Instagrame, kde mapovala plynúce dni a to, ako sa choroba zažiera do malého telíčka a ochromuje ho. Spravili aj zbierku na portáli Ľudia ľuďom a podarilo sa im vyzbierať vyše 800-tisíc eur.

Za normálnych okolností by rodinu čakali týždne plné napätia. Tŕpli by, či ešte zoženú vyše milióna eur a ich dcéra dostane potrebnú liečbu, alebo strávi zvyšok života ochrnutá. Došlo však k nečakanému zvratu.

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP), ktoré rodine pomáha, skonštatovalo, že poisťovňa sa dopustila diskriminácie, lebo v minulosti uhradila Zolgensma už viacerým svojim poistenkám. VšZP argumentovala, že vzácne ochorenie má štyri typy a ani jedna z týchto poistenkýň nemala SMA II. typu ako Editka.

Napriek tomu Okresný súd Bratislava V pred pár dňami rozhodol, že VšZP musí Editke uhradiť liečbu génovou terapiou. 

Súd argumentoval, že odmietnutie úhrady lieku v istých prípadoch koliduje so základnou povinnosťou lekára poskytovať zdravotnú starostlivosť podľa najnovších vedeckých poznatkov – lege artis.

Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, ale je vykonateľné a pre poisťovňu záväzné. Musí teda vykonať to, čo jej súd prikázal, bez ohľadu na to, či sa odvolá. "To je podstata neodkladného opatrenia. Zaviažete stranu k tomu, aby niečo konala pred riadnym súdnym konaním a to z dôvodu naliehavej potreby,“ vysvetľuje advokátka SNSĽP Lucia Bajzová.

"Pre mňa historické rozhodnutie, ktoré potvrdilo nielen to, čo sme od počiatku ohľadom Editky tvrdili, a teda, že je vhodnou a plne indikovanou kandidátkou na liečbu. Ale najmä to, že právo na život, ako fundamentálne právo, má nepopierateľnú prednosť pred ekonomickými právami a fiškálnymi záujmami štátu," napísala na sociálnej sieti Bajzová.

Neostanú peniaze pre zvyšných pacientov, reaguje analytik

Rovnaké nadšenie však nezdieľajú všetci odborníci. Zdravotnícky analytik Martin Smatana na sociálnej sieti skonštatoval, že príkaz súdu uhradiť tento liek, je "extrémne nebezpečný precedens".

Od roku 2023 majú totiž zdravotné poisťovne definovaný finančný strop – koľko môžu minúť na lieky na výnimku. Na základe prechodných ustanovení je tento rok limit na lieky na výnimku vo výške 3,9 percenta, na budúci rok 2,9 percenta a limit 1,9 percenta sa prvýkrát použije v roku 2025. Tieto limity sa týkajú celého rozpočtu verejného zdravotného poistenia na lieky, nie jednotlivej zdravotnej poisťovne.

Čo to znamená v praxi?

"Kým VšZP minula na výnimky minulý rok okolo 63 miliónov eur, tento rok bude môcť len približne 50 miliónov. Toto je samo osebe obrovský problém, lebo približne 40 miliónov eur ročne stoja štátnu poisťovňu rozliečení pacienti na výnimkách z predchádzajúcich rokov," píše analytik.

Hrozí podľa neho, že v kase štátnej poisťovne neostane dosť zdrojov, aby mohla preplatiť inovatívnu liečbu všetkým, ktorí to budú potrebovať. "V tomto prípade súd rozhodol, že hodnota života jedného dieťatka je vyššia ako mnohých iných, ktorí by sa za tú sumu liečili, ale nebudú môcť," myslí si Smatana.

Podľa neho sa tým otvárajú dvere ďalším súdnym sporom s otáznym finančným dosahom. "Analogicky sa to týka mnohých iných pacientov, ktorým odmietli výnimky. Jediné, čo treba je, aby o sebe vedeli a vedeli si porovnať situáciu, nájsť zhodu s úspešným žiadateľom o výnimku a zažalovať poisťovňu," predpokladá odborník na zdravotníctvo.

Precedens nevznikne, tvrdí ľudsko-právna organizácia

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva pre Štandard vysvetľuje, že chcelo len dosiahnuť nápravu protiprávneho stavu. VšZP podľa nich porušila zákaz diskriminácie, keď trikrát odmietla preplatiť Editke génovú terapiu. 

"Stredisko sa neobáva vzniku precedensu. Povinnosť dodržiavať zásadu rovnakého zaobchádzania ukladá poisťovniam zákon. Rozhodnutie súdu je iba potvrdením tejto povinnosti. Nezakladá ju," vysvetľuje organizácia.

(viac…)

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]