Odovzdanie migov Ukrajine je nepriateľský akt a porušenie záväzkov, tvrdí Rusko

Na snímke vľavo ruský minister obrany Sergej Šojgu prichádza na zasadnutie dolnej komory ruského parlamentu - Štátnej dumy v Moskve 23. marca 2023. Foto: TASR/AP Na snímke vľavo ruský minister obrany Sergej Šojgu prichádza na zasadnutie dolnej komory ruského parlamentu - Štátnej dumy v Moskve 23. marca 2023. Foto: TASR/AP

Rusko v piatok označilo štvrtkový presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za nepriateľský krok a porušenie medzinárodných záväzkov. Vyhlásenie ruskej Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu priniesla v piatok agentúra Interfax, informuje TASR.

Slovensko týmto krokom podľa Moskvy „hrubo porušilo“ medzivládnu dohodu s Ruskom z apríla 1997, ktorá bez písomného súhlasu druhej zmluvnej strany zakazuje predať či odovzdať zbrane, vojenskú techniku alebo know-how tretím stranám.

„Toto konanie Slovenska považujeme za nepriateľský akt voči Ruskej federácii, ktorý je zameraný na zničenie bilaterálnych vzťahov,“ uviedla ruská federálna služba.

Dodanie prvých štyroch migov Ukrajine potvrdilo vo štvrtok slovenské ministerstvo obrany. Na Ukrajinu si ich zobrali ukrajinskí piloti s asistenciou slovenských ozbrojených síl. Slovensko plánuje Ukrajine darovať dovedna 13 migov a časť systému protivzdušnej obrany Kub.

Interfax dodáva, že podľa niektorých zdrojov patrí táto ľahká stíhačka vyvinutá v 80. rokoch minulého storočia medzi päticu najpredávanejších typov stíhacích lietadiel na svete. Z Ruska ich vraj vyviezli viac než 800.

(tasr, min)


Ďalšie články