Reforma nemocníc: Budú breznianske ženy rodiť na horskom priechode Vernár?

Nová flotila sanitiek v breznianskej nemocnici vo štvrtok 12. januára 2023. Foto: Lukáš Mužla/TASR

Desaťtisíce Horehroncov podpísali petíciu, aby brezniansku nemocnicu zaradili do vyššej úrovne. Argumentujú, že nemocnice v Banskej Bystrici a Poprade sú geograficky nedostupné a nemajú kapacity prijať nových pacientov.

Nemocnicu s poliklinikou (NsP) Brezno zaradilo ministerstvo zdravotníctva do prvej – takzvanej komunitnej úrovne. Nesúhlasí s tým jej vedenie ani samospráva, ale podľa štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Michala Palkoviča sa na tomto rozhodnutí nič nezmení.

"Zdravotná starostlivosť v breznianskom regióne bude vždy zabezpečená. Je to nemocnica, ktorá tam je pevne zakotvená a ktorá si požiadala o doplnkové programy, takže nemáme pocit, že by bolo niečo ohrozené," tvrdí Palkovič.

Nechýbajú odborníci ani vybavenie, ale medicínske programy v 2024 skončia

Inak to vidia tamojší obyvatelia. Podmienené zaradenie breznianskej nemocnice do najnižšej I. kategórie znamená, že jej stanovili len jeden povinný medicínsky program – nefrologický. Zároveň dostala možnosť požiadať o 32 doplnkových medicínskych programov a 18 nepovinných medicínskych programov.

(viac…)

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]