Žiadny chaos, ale vypočítaný kalkul. Prečo parlament tak náhle ukončil schôdzu

Richard Sulík, Eduard Heger a Boris Kollár. Foto: Martin Baumann/TASR

Návrh na okamžité ukončenie schôdze podporila prekvapivá koalícia poslancov zo Sme rodina, SaS, Smeru, Hlasu, Demokratov aj Republiky. Prinášame analýzu, čo ich všetkých spojilo.

Krátka odpoveď znie, že to boli dve rôzne veci a dva rôzne motívy. Proti ukončeniu schôdze boli iba poslanci OĽaNO, trojica okolo Tomáša Tarabu, Hatráková s Čepčekom a kotlebovci. Liberálov, ktorí podporujú prezidentku (SaS, Demokrati, PS, do istej miery Hlas) motivovalo niečo iné ako kritikov Zuzany Čaputovej a jej úradníckej vlády (Smer, Republika, do istej miery Sme rodina). Napokon ale tieto dve odlišné skupiny hlasovali spolu.

Na prvý pohľad je to prekvapujúce, veď mnohí z nich tam mali svoje zákony, voči iným sa zase chceli vymedziť a – zvlášť liberálom – žiadne veľké riziko nehrozilo, pretože po troch čítaniach, ktoré by sa tesne stihli, ešte môže všetky zákony vetovať prezidentka.

Niekoľko obetí tu však je, viacero zákonov sa už odhlasovať nestihne. (Mohlo by sa, keby parlament na to využil mimoriadne schôdze, ale nateraz je to skôr nepravdepodobné.)

Pripomeňme, že hlasovať sa malo o mnohých novelách, o ktorých sa vášnivo diskutuje. O obmedzení nedeľného predaja, paragrafe 363, ústavnej záruke za právo na finančnú hotovosť, o pomoci pre tehotné ženy, aby neboli nútené ísť na potrat pre nedostatok informácií alebo sociálnej situácii, o uznesení, ktoré viaže úradnícku vládu, aby jej zástupcovia hlasovali v Bruseli v súlade s väčšinou v parlamente, a nie svojvoľne byrokraticky, o novele o rodnom čísle či uznesení, ktorým by bola vláda zaviazaná predložiť návrh rozpočtu do konca augusta, respektíve sa vyjadriť k škandalóznym výrokom pána Šuchu, zástupcu Európskej komisie v Bratislave.

Tém ako maku, viacero užitočných sporov či nápomocných návrhov medzi nimi. A to z pohľadu každej strany, azda s výnimkou liberálnych strán, ktoré stoja za chrbtom prezidentky Čaputovej a jej vlády.

Prečo potom k tomu došlo?

(viac…)
Jaroslav Daniška

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]