Zomrel Karel Schwarzenberg

Vo Viedni v sobotu zomrel bývalý český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. Informuje o tom český portál Echo24, ktorému to oznámil zdroj z rodiny.

KAREL SCHWARZENBERG (ROZHOVOR) Karel Schwarzenberg. Foto: Profimedia.sk

Schwarzenberg odišiel v rodinnom kruhu. Posledné dva dni bol v kritickom stave v umelom spánku v nemocnici. Osemdesiatpäťročného exministra v pondelok náhle letecky previezli z Prahy do nemocnice vo Viedni. 28. októbra mu prezident Petr Pavel udelil Rád bieleho leva, ktorý však pre chorobu nemohol prevziať. Ešte v noci ako jeden z prvých kondoloval bývalý minister financií a líder strany TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Bolo mi jasné, že sa to blíži, ale aj tak je to úder. Bol to jeden z najdôležitejších a najláskavejších ľudí v mojom živote. Nech odpočíva v pokoji, Česká republika by mu mala byť navždy vďačná za všetko, čo pre ňu nezištne vykonal, povedal Kalousek.

Karol Schwarzenberg pochádza z orlickej vetvy šľachtického rodu Schwarzenbergovcov, uviedla ČTK. Študoval právo vo Viedni a Štajerskom Hradci a lesníctvo v Mníchove, štúdium nedokončil. Do roku 1989 žil v zahraničí, po novembrovej revolúcii sa stal kancelárom prezidenta Václava Havla. V rokoch 2004 až 2010 bol senátorom a v rokoch 2007 až 2009 sa stal prvýkrát ministrom zahraničia. V júni 2009 spolu s Miroslavom Kalouskom založil stranu TOP 09, toho istého roku na jeseň bol zvolený za jej predsedu. Na čele strany vydržal do roku 2015, odkedy je emeritným predsedom TOP 09.

V rokoch 2010 až 2013 bol vo vláde Petra Nečasa (ODS) vicepremiérom a ministrom zahraničných vecí. V rokoch 2010 až 2013 a potom od jesene 2013 do jesene 2021 bol poslancom. Vo voľbách do Snemovne v roku 2017 sa ako 79-ročný stal najstarším zvoleným poslancom v histórii. V roku 2013 v prvej priamej voľbe prezidenta postúpil do druhého kola, v ktorom prehral s Milošom Zemanom.

Celý profil kniežaťa a bývalého českého politika Karla Schwarzenberga

Karel Schwarzenberg, celým menom Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas, knieža zo Schwarzenbergu, potomok šľachtického rodu Schwarzenbergovcov, sa narodil 10. decembra 1937 v Prahe. Po prevrate vo februári 1948 jeho rodina opustila Československo a presťahovala sa do zahraničia. Právo študoval vo Viedni a Grazi a v Mníchove lesníctvo.

Pôsobil aj ako predseda Medzinárodnému helsinskému výboru pre ľudské práva. O otázke ľudských práv rokoval v Sovietskom zväze, Bulharsku, Kosove a v Československu.

V rodinnom sídle v Bavorsku založil Československé dokumentačné stredisko, čo bol archív vtedy zakázanej literatúry. Zbierka je dnes súčasťou českého Národného múzea a je uložená v Prahe.

Na jeseň 1989 sa vrátil do Československa a 10. júla 1990 ho vymenovali za kancelára prezidenta Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) Václava Havla. Z funkcie kancelára odišiel v roku 1992 v súvislosti s Havlovou abdikáciou na post prezidenta ČSFR.

V rokoch 1992 – 2004 sa venoval riadeniu rodinného podniku, najmä lesníctvu a údržbe pamiatok. Naďalej pôsobil v rôznych komisiách, nadáciách a spolkoch, kde uplatňoval svoje dlhoročné skúsenosti z medzinárodných vzťahoch.

Vo voľbách do Senátu Českej republiky (ČR) bol v novembri 2004 vo volebnom obvode Praha 6 zvolený za senátora, nominovaný bol koalíciou US-DEU (Únia slobody – Demokratická únia) a ODA (Občianska demokratická aliancia).

Za ministra zahraničných vecí ČR bol vymenovaný 9. januára 2007. Do vlády ho nominovala Strana zelených. V tejto funkcii podpísal za ČR Lisabonskú zmluvu a v roku 2008 s vtedajšou americkou ministerkou zahraničných vecí Condoleezzou Riceovou aj zmluvu o umiestnení radarovej základne na území ČR. Rezort zahraničia viedol až do nástupu novej úradníckej vlády českého premiéra Jana Fischera 8. mája 2009.

Spolu s Miroslavom Kalouskom založili v júni 2009 stranu TOP 09 a na jej ustanovujúcom sneme 28. novembra 2009 sa stal jej predsedom.

Po májových parlamentných voľbách v roku 2010 ho zvolili za poslanca Poslaneckej snemovne českého parlamentu. Prvým podpredsedom českej vlády a ministrom zahraničných vecí sa stal 13. júla 2010.

V roku 2012 ho strana TOP 09 oficiálne nominovala za kandidáta na post prezidenta ČR. V historicky prvej priamej voľbe českého prezidenta prehral v druhom kole volieb (25. a 26. januára 2013) s Milošom Zemanom. Karel Schwarzenberg získal hlas 2.241.171 voličov, zatiaľ čo Miloš Zeman 2.717.405 hlasov.
V predčasných parlamentných voľbách 25. a 26. októbra 2013 bol Schwarzenberg opäť zvolený za poslanca Poslaneckej snemovne parlamentu ČR a pôsobil v nej do volieb v roku 2017. Na zjazde strany TOP 09 v novembri 2015 sa vzdal funkcie predsedu strany, zostal iba čestným predsedom strany. Po parlamentných voľbách 20. a 21. októbra 2017 zasadol Schwarzenberg opäť do poslaneckých lavíc.

Aj po odchode z politiky v októbri 2021 sa naďalej aktívne vyjadroval k spoločenskému a politickému dianiu.

Karel Schwarzenber, ktorý pochádzal z orlickej vetvy rodu Schwarzenbergovcov, sa oženil v roku 1967 s Terezou, pochádzajúcou z grófskeho rodu von Hardegg. Ich manželstvo sa skončilo rozvodom v roku 1988, znovu sa zobrali v roku 2008. Mali spolu tri deti.

Karel Schwarzenberg bol nositeľom viacerých ocenení a vyznamenaní. Český prezident Petr Pavel mu udelil 28. októbra 2023 štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva za zásluhy v oblasti politiky.

(echo 24, ste, redakcia, tasr)


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok