Prihlásiť sa

Čo znamenajú pre Rusko obraty v Kazachstane a prečo do marca zrejme nepríde k výraznej ofenzíve vo vojne na Ukrajine

Vladimir Putin Kasym-Žomart Tokajev kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev a ruský prezident Vladimir Putin si vymieňajú podpísané dokumenty po rokovaní v prezidentskej rezidencii Akorda v Astane v Kazachstane vo štvrtok 9. novembra 2023. Foto: TASR/AP

Rusko v poslednom období svojským spôsobom „zvládlo“ dve vážne témy, ktoré priamo ohrozovali jeho záujmy. Jedna sa týka Kazachstanu, druhá Arménov v Náhornom Karabachu. Zdá sa, že na všetko, čo sa odteraz bude diať, treba pozerať cez optiku marca 2024. Píše profesor Vasil Lipitsky.

Pred časom sa zdalo, že za južnými hranicami Ruska sa môžu odohrávať udalosti, ktoré by mohli ešte skomplikovať zložitú situáciu Ruska v podmienkach ostrej konfrontácie so Západom. Ide pritom najmä o dve krajiny – Kazachstan a Arménsko –, ktoré vyslali signál, že sa vedia rozprávať a spolupracovať so Západom. Kazachstan najmä s Nemeckom, respektíve EÚ, Arménsko dokonca s Američanmi.

Ruskí susedia a spojenci začali váhať a zjavne si hľadajú nových priateľov.

Pozrime sa bližšie, čo sa stalo a aký to má význam.

Sankcie od… spojenca

Ešte koncom septembra bol v Berlíne kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev. Po stretnutí s nemeckým kancelárom Scholzom vyhlásil prekvapivé slová: „Kazachstan jasne prehlasuje, že bude dodržiavať sankčný režim EÚ. Máme kontakty s príslušnými organizáciami a nemecká strana nemusí mať žiadne obavy ohľadne akýchkoľvek akcií smerujúcich k obchádzaniu sankčného režimu.“ A dodal: „Kazachstan nedá Moskve príležitosť sankcie obísť.“

Niektoré média z týchto slov Tokajeva vytvorili záver, že Kazachstan sa definitívne lúči s Ruskom a pripojí sa ku západnému bloku.

No hneď na druhý deň Tokajev zdôraznil, že sankcie proti Rusku považuje za kontraproduktívne. Kazachstan a Rusko podľa neho spája dlhoročná tradícia spolupráce v rôznych oblastiach a humanitárne väzby. Povedal že: „Kazachstan nie je protiruský, sme pevne odhodlaní plne spolupracovať s Ruskom, s ktorým nás spája najdlhšia hranica na svete.“ To je v určitom rozpore s jeho predchádzajúcimi slovami.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami