Hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl generála Valerija Zalužného odvolali z funkcie. Oznámil to ukrajinský minister obrany Rustem Umerov.
„Dnes bolo prijaté rozhodnutie o zmene vedenia Ozbrojených síl Ukrajiny. Som úprimne vďačný Valerijovi Fedorovičovi (Zalužnému) za všetky jeho úspechy a víťazstvá,“ uviedol Umerov na sociálnej sieti.
„Vojna však nezostáva rovnaká. Vojna sa vyvíja a vyžaduje si zmeny. Boje v rokoch 2022, 2023 a 2024 sú tri odlišné skutočnosti. Rok 2024 prinesie nové zmeny a my na ne musíme byť pripravení. Potrebujeme nové prístupy a stratégie,“ zdôraznil minister obrany.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skonštatoval, že Zalužnyj si počínal dobre, keď v prvom roku svetu dokázal, že „Rusko môže prehrať“ a v druhom roku invázie dosiahol vojenské úspechy v Čiernom mori. V pozemnej vojne však nedosiahol ciele.
Prezident oznámil, že Zalužného vo funkcii nahradí doterajší veliteľ pozemných síl Olexandr Syrskyj. Zalužnému tiež navrhol, aby bol naďalej súčasťou snáh Ukrajiny o porážku ruských síl.
Syrskyj je veliteľom ukrajinských pozemných síl od augusta 2019. Na začiatku ruskej invázie velil obrane Kyjeva a v septembri 2022 ukrajinskej protiofenzíve v Charkovskej oblasti.
Údajne bude veľvyslancom Ukrajiny v Spojenom kráľovstve
Zalužnyj na Telegrame uviedol, že akceptuje, že „každý sa musí zmeniť a prispôsobiť sa novej realite“ a súhlasil s tým, že v čase vojny je „potreba zmeniť prístupy a stratégiu“.
Ukrajinský poslanec Jevgenij Ševčenko ešte v utorok uviedol, že generál v priebehu niekoľkých dní opustí Ukrajinu.
„Chcel by som povedať, že podľa mojich zdrojov Zalužnyj súhlasil s tým, že bude veľvyslancom vo Veľkej Británii,“ povedal zákonodarca v rozhovore s Vadim Karasevom, riaditeľom ukrajinského Inštitútu globálnych stratégií.
„Je veľmi pravdepodobné, že tam pôjde, a vieme, že tí, ktorí opúšťajú krajinu ako veľvyslanci, sú politickí dôchodcovia. Nikto z nich sa nikdy nevrátil na svoje bývalé pozície, to je ukrajinská tradícia. Nerád by som sklamal všetkých fanúšikov Zalužného,“ dodal.
Ak sa Zalužnyj rozhodne zostať na Ukrajine, má podľa poslanca všetky predpoklady dosiahnuť v politike po odstúpení veľké veci. „Ak sa rozhodne byť veľvyslancom, už nie je politikom. Ak zostane na Ukrajine a začne budovať politickú kariéru, má dobré vyhliadky, veľmi dobré vyhliadky,“ povedal Ševčenko.
USA a NATO považujú výmenu Zalužného za Syrského za zvrchované právo Zelenského
Severoatlantická aliancia, ako aj ministerstvo zahraničných vecí USA považujú zmenu na poste hlavného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny za suverénne rozhodnutie ukrajinského vedenia. USA i NATO súčasne potvrdili, že aj naďalej budú pokračovať v podpore Ukrajiny.
Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v reakcii na tieto zmeny spresnil, že o tom, kto bude zastávať najvyššie funkcie v rámci vojenského velenia, rozhoduje výlučne zvolený líder krajiny. Ubezpečil, že Spojené štáty budú ukrajinskú vládu i ukrajinskú armádu podporovať aj naďalej.
Generálny tajomník aliancie NATO Jens Stoltenberg uviedol, že vecou NATO nie je „mať na túto záležitosť nejaký názor“. Dodal však, že víta vyhlásenie ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu, že žiadne zmeny v hierarchii na Ukrajine neovplyvnia jej vzťahy s jej partnermi a NATO.
Spor spustil rozhovor v Economiste
O Zalužného rezignácii, respektíve odvolaní sa špekulovalo už niekoľko dní. Zelenskyj začiatkom tohto týždňa potvrdil, že jeho odvolanie zvažuje. Podľa neho by však išlo o rozhodnutie týkajúce sa celkového smeru vedenia krajiny, nielen výmeny v armádnom sektore.
Podľa západných médií navrhol Zelenskyj minulý týždeň Zalužnému rezignáciu, no generál to odmietol. Spor medzi Zelenským a Zalužným mediálne vypukol vlani na jeseň, keď veliteľ pre britský týždenník The Economist priznal, že boje na Ukrajine uviazli na mŕtvom bode. Zelenskyj však odmietol, že by bol tento rozhovor predmetom sporu.
Napätie medzi oboma mužmi narastalo mesiace. Hlavnou príčinou má byť neúspech letnej protiofenzívy a nedostatok zbraní a munície, ktoré sa Zelenskému nepodarilo vyrokovať.
Prezident Volodymyr Zelenskyj je nespokojný s tým, že letná protiofenzíva nepriniesla očakávaný prielom a v súčasnosti dokonca ruské sily získavajú na niektorých častiach frontu prevahu. Zalužnyj odmietol rady amerických veliteľov, aby v protiofenzíve sústredil sily. Obával sa, že jednotky by sa v každej časti frontu stali príliš slabými a nastali by vysoké straty. Útok preto rozdelil na tri fronty, čím sa tiež nevyhol vysokému počtu úmrtí a nezískal ani väčšie územia.
Obaja muži sa nezhodli ani na tom, koľko vojakov musí Ukrajina tento rok zmobilizovať. Zalužnyj navrhol takmer 500-tisíc nováčikov, čo Zelenskyj to považoval za nerealistické vzhľadom na nedostatok uniforiem, zbraní a výcvikových zariadení a potenciálne problémy súvisiace s náborom. Prezident vraj verejne povedal, že Ukrajina nemá ani dosť peňazí, aby mohla toľkých nových brancov zaplatiť.
Generál Zalužnyj sa v prvých dňoch invázie v roku 2022 významne podieľal na obrane Kyjeva a na znovuzískaní území na východe a juhu Ukrajiny. Medzi obyvateľstvom je vnímaný ako vojnový hrdina a podľa prieskumov verejnej mienky je populárnejší ako prezident Zelenskyj.
(tasr, dpa, afp, est)