Skupina nelegálnych židovských osád na juhu Predjordánska bude definovaná ako súčasť južného regiónu Negev, vyplýva z návrhu zákona, ktorý v prvom čítaní schválil izraelský parlament (Knesset).

Ak prejde aj ďalšími dvoma čítaniami, regionálna rada osád Har Hebron pri južnej hranici okupovaného Západného brehu bude mať nárok na financovanie z regionálneho Negevského rozvojového úradu.

Tým sa ukončia „roky diskriminácie a nespravodlivosti voči osadníkom“, tvrdí poslankyňa za stranu Otzma Yehudit Limor Son Har-Melechová.

Začiatkom 90. rokov minulého storočia boli osady okolo mesta Hebron vyňaté z pôsobnosti Negevského úradu pre rozvoj z dôvodu, že sa nachádzajú na palestínskych územiach. Podľa dôvodovej správy tak došlo k diskriminácii.

„Neexistuje dôvod, aby boli (osady) diskriminované len preto, že sa nachádzajú v Judei a Samárii,“ povedala Har-Melechová s použitím biblického názvu Predjordánska.

Líder opozície Jair Lapid, ktorý sa ohradil proti tomuto opatreniu, vyhlásil, že „Negev je Negev, Judea a Samária je Judea a Samária“. „Nevymýšľajte si geografiu, ktorá neexistuje,“ upozornil poslankyňu vládnej koalície.

Lapid tiež obvinil predkladateľov návrhu zákona, že si privlastňujú rozpočty miest poškodených vojnou, a vyhlásil, že „osady kradnú peniaze z periférnych komunít už 50 rokov a strana Likud mlčí“.

(times of israel)

Nové správy

Podoľak: Severná Kórea pomáha Rusku s masovým vraždením Ukrajincov. Vyzval na väčšiu medzinárodnú izoláciu oboch krajín.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rumunsko nakúpi juhokórejské samohybné húfnice za 920 miliónov dolárov. Ide o najväčší nákup zbraní zo strany tejto východoeurópskej krajiny za uplynulých sedem rokov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

EÚ uvalí clá na ukrajinské vajcia po dosiahnutí vopred dohodnutého ročného limitu pre tento import. Oznámil to v stredu hovorca Európskej komisie.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Poľsko: Úrady udelili pokutu nemocnici, ktorá odmietla vykonať interrupciu žene, ktorej zdravie mohlo byť v dôsledku tehotenstva ohrozené.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Poslanci nezvolili ani jedného kandidáta na sudcu Ústavného súdu, voľbu budú opakovať. Z piatich uchádzačov nezískal žiaden potrebný počet hlasov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Lotyšsko: Vládna koalícia prišla o väčšinu v parlamente. Z poslaneckého klubu vládnej ľavicovej strany Progresívci sa rozhodol vystúpiť poslanec Edgars Zelderis, ktorý chce v lotyšskom parlamente ďalej pôsobiť ako nezaradený, napísali miestne médiá.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

NRSR schválila predĺženie odvodových úľav pre poľnohospodárov do konca roka. Právnu normu prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Pravidlá pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou vo verejnom obstarávaní sa zjednotia. Zároveň sa zvýši hranica podlimitnej zákazky z doterajších 10-tisíc eur na 50-tisíc eur. Vyplýva to z novely zákona o verejnom obstarávaní.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Útočník v Prahe napadol šesť ľudí. Dvoch zranených po útoku nožom si prevzali záchranári. Polícia muža na mieste zadržala.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Chorvástsko remizovalo s Albánskom 2:2. Na štadióne v Hamburgu viedli Albánci po prvom polčase 1:0, keď sa v 11. minúte presadil Qazim Laci. V druhom dejstve Chorváti otočili skóre dvomi presnými zásahmi v rozmedzí od 74. do 76. minúty, keď sa presadil Andrej Kramarič a Klaus Gjasula si nešťastne strelil vlastný gól.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Francúzska národne konzervatívna strana Národné združenie (RN) stiahla podporu pre jedného zo svojich kandidátov v parlamentných voľbách pre antisemitský príspevok na sociálnej sieti z roku 2018. Joseph Martin kandidoval za RN aj v parlamentných voľbách v roku 2022. V prvom kole získal 15,35 percenta hlasov, no do druhého kola sa mu nepodarilo postúpiť.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

KĽDR poslala od septembra Rusku pravdepodobne ďaleko viac munície, než EÚ a USA Ukrajine. V reakcii na správy o dodávkach tisícov kontajnerov z KĽDR do Ruska to uviedol ukrajinský denník Kyiv Post.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Americký internetový gigant Amazon v stredu oznámil, že v Nemecku investuje ďalších 10 miliárd eur, pričom väčšina sumy bude smerovať do cloud computingu. Je to ďalšia veľká investícia technologického giganta v Európe.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Odvody do dôchodku pre ženy, ktoré pred odchodom na materskú dovolenku zarábali viac, ako je priemerná mzda, by sa mohli vypočítavať z ich predošlého príjmu. Uviedla to v stredu na tlačovej konferencii poslankyňa opozičného hnutia Progresívne Slovensko Simona Petrík.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prezident Peter Pellegrini vydal pokyn na obnovenie činnosti regionálneho pracoviska Kancelárie prezidenta v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Cyprus plánuje zakázať používanie mobilných telefónov v školách, povedala to v stredu ministerka školstva s tým, že sú pre študentov príliš rušivé a vedú k antisociálnemu správaniu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenskí a maďarskí policajti cvičili súčinnosť pri zadržaní auta s lupičmi. Na slovenskej strane sa cvičenie začalo simulovaným prepadnutím čerpacej stanice v Trebišove dvojicou ozbrojených páchateľov, ktorí mali unikať smerom na obec Veľaty.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Grécki hasiči a lietadlá bojovali v stredu s požiarom v meste Koropi 30 kilometrov južne od Atén, keď silný vietor rozdúchal plamene a prinútil obyvateľov opustiť svoje domovy a podniky. Tiež bola pozastavená doprava na hlavnej diaľnici spájajúcej Koropi s predmestiami Atén.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rumunský prezident Klaus Iohannis plánuje vo štvrtok oznámiť kandidatúru na šéfa NATO. „Viac o NATO zajtra. Tieto záležitosti najskôr predstavím Najvyššej rade pre národnú bezpečnosť (CSAT), následne verejnosti,“ povedal Iohannis.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Kandidáti na predsedu mimoparlamentnej Maďarskej aliancie ešte nie sú známi, nominácie možno podávať do polovice septembra. Informovala hovorkyňa strany Évi Pálinkás. Vedenie strany zatiaľ opustil jej podpredseda Örs Orosz.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

S cieľom zefektívnenia odstraňovania nelegálnych skládok pripravuje ministerstvo životného prostredia novelizáciu geologického zákona. Podľa ministra Tomáša Tarabu existujú súčasné legislatívne bariéry, ktoré bránia odstraňovaniu takýchto skládok.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Talianska pobrežná stráž v stredu oznámila, že našla telá šiestich osôb, po tom, čo sa tento týždeň pri južnom pobreží Talianska potopili dva člny s migrantmi. Po nehode hlásili viac ako 60 nezvestných vrátane približne 26 detí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Na vodárenské projekty samospráv pôjde z eurofondov približne 192 miliónov eur. Z toho pre okresy Rimavská Sobota či Poltár schválila vláda projekty za zhruba 21 miliónov eur zo zdrojov Európskej únie. Uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V máji tohto roku sa na Slovensku predalo 7 294 nových osobných automobilov. Medziročne predaje klesli o 9,27 percenta. Najpredávanejšou značkou ostala aj v piatom mesiaci aktuálneho roka Škoda.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zákaz vývozu bravčového mäsa z EÚ do Číny by mohol negatívne ovplyvniť slovenských chovateľov a spracovateľov. Uviedla Veronika Daničová, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, v súvislosti s oznámením Číny o antidumpingovom vyšetrovaní dovozu bravčového mäsa a jeho vedľajších produktov z EÚ.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Eurokomisia zaregistrovala dve občianske iniciatívy. Jednou z nich je „Air-Quotas“ (Kvóty na lety), druhou „Stop ničeniu videohier“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

SNS podá na septembrovú schôdzu parlamentu vlastný zákon o regulácii sexuálnej výchovy na školách. Návrh, ktorý predložili poslanec Richard Vašečka a poslankyňa Anna Záborská (klub Slovensko, Za ľudí, KÚ) bol podľa národniarov nekomplexný.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Na tretí pokus sa začalo pojednávanie vo veci civilnej žaloby Jaroslava Naďa (Demokrati) na Ľuboša Blahu (Smer). Naď sa žalobou na Mestskom súde Bratislava IV domáha súdneho potvrdenia neoprávneného zásahu do dobrej povesti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga deklaroval podporu Moldavsku pri vstupe do Európskej únie zo strany Slovenska. Urobil tak pri stredajšom stretnutí s moldavským ministrom zahraničných vecí Mihaiom Popsoiom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Vláda postaví v Rimavskej Sobote novú väznicu, pre tento účel na výjazdovom rokovaní prijala predmetné uznesenie. Dokument vyzýva na aktualizáciu štúdie uskutočniteľnosti projektu Výstavby väzenského zariadenia Rimavská Sobota – Sabová, informoval minister spravodlivosti Boris Susko (Smer).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Bývalé vlády medzi rokmi 2020 až 2023 spôsobili výrazný nárast deficitu, vďaka čomu sa verejné financie SR dostali medzi najhoršie v Európskej únii. Zaradenie Slovenska do procedúry nadmerného deficitu preto Ministerstvo financií SR očakávalo.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Verila transrodová vrahyňa z Nashvillu, že v posmrtnom živote bude mužom? Novinár zverejnil časti denníka Audrey Haleovej, ktorého publikáciu blokuje FBI.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Spoločnosť Winkelmann chce v novom priemyselnom parku v Rimavskej Sobote spustiť výrobu v júli budúceho roka. Na tlačovej konferencii to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Envirorezort má do konca júna spustiť novú výzvu na energetickú obnovu domov v sume približne 34 miliónov eur. Financie majú ísť najmä do okolia Jelšavy. Po výjazdovom rokovaní vlády v Rimavskej Sobote o tom informoval minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nigérijskí zdravotnícki predstavitelia vydali varovania v súvislosti s epidémiou cholery, ktorá od začiatku roka zabila najmenej 30 ľudí. Cholera je akútna črevná infekcia, ktorá sa šíri prostredníctvom kontaminovaných potravín a vody.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Jednou z hlavných hviezd 58. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch bude americký herec a režisér Viggo Mortensen, ktorého preslávila rola Aragorna v ságe Pán prsteňov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Mladý vodič z Ukrajiny jazdil pod vplyvom drog, napadol aj policajta. Teraz čelí 23-ročný Andrij P. obvineniu z troch trestných činov. Vodiča zastavila polícia ešte v pondelok 17. júna v noci na Martinčekovej ulici v Bratislave. Informovala o tom bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Kuchár Jozef Hanuska ostáva vo väzbe aj po podaní obžaloby, sudca na neverejnom zasadnutí Mestského súdu Bratislava I u obžalovaného skonštatoval dôvody väzby pre možnú hrozbu úteku a pokračovania v trestnej činnosti. Informoval o tom bratislavský krajský prokurátor Peter Pilát.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V prípade obstarania nových systémov protivzdušnej obrany ostávajú v hre dve ponuky z Izraela, možnosťou je aj kombinácia oboch systémov. Informoval o tom minister obrany Robert Kaliňák (Smer) na tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády v Rimavskej Sobote.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenská národná strana v predvolebnej kampani do NR SR sľubovala zastavenie liberalizmu, poslanci však nepodporili návrh Kresťanskej únie, ktorý by zaručil dohľad rodičov nad sexuálnou výchovou detí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články