Zvolili nám nepriateľa, nepriateľ voľbu prijal

Vladimir Putin Ruský prezident Vladimir Putin reční počas preberania poverovacích listín od zahraničných veľvyslancov v Kremli v Moskve v stredu 1. decembra 2021. Foto: TASR/AP

Američania nám Rusko zvolili za nepriateľa. Ani Slovensko, ani Európa o to nestáli. Ale Rusko už tú voľbu prijalo. Veľká esej Vladimíra Palka o vývoji a eskalácii americko-ruských vzťahov.

Keď v roku 1985 sa skončila éra sedemdesiatnikov a osemdesiatnikov vo funkcii generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, do tejto funkcie bol zvolený päťdesiatnik Michail Gorbačov. S priateľom Pavlom Minárikom sme si vtedy hovorili: tohto budeme mať na krku dvadsať rokov. Ale nebolo to tak.

Po roku sa začali diať v Sovietskom zväze veci, o akých sa nám nesnívalo. Začala sa Gorbačovova perestrojka. Rok, dva sme boli podozrievaví, veď sme si pamätali reformy, ktoré v konečnom dôsledku napokon všetko to komunistické zakonzervovali. Ale potom sme pochopili. Toto smeruje ku koncu komunizmu.

Súčasťou perestrojky bola glasnosť, ktorej obsahom bolo celkom obyčajné hovorenie pravdy o sedemdesiatych rokoch sovietskeho komunizmu. O väznení a likvidácii miliónov ľudí. Koncom 80. rokov som sledoval na rakúskej televízii ORF diskusnú reláciu Club 2, témou boli americko-sovietske vzťahy. Americký novinár povedal, že Sovieti už nemôžu Ronaldovi Reaganovi vyčítať, že v roku 1983 označil Sovietsky zväz za ríšu zla, lebo teraz stačí čítať, čo píšu už slobodní sovietski novinári v sovietskych médiách o sovietskej histórii, a každý vie, že Reagan mal pravdu.

Komunisti v sovietskych satelitoch mali pocit, že prišla zrada. Zo strany, odkiaľ to nikto nepredpokladal. Zo srdca svetového komunizmu. Z Kremľa.

Urobíme vám hroznú vec. Zbavíme vás nepriateľa

Človekom perestrojky bol i akademik Georgij Arbatov, člen Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, riaditeľ Ústavu pre výskum USA a Kanady v Sovietskej akadémii vied, ktorý vďaka dobrej angličtine v osemdesiatych rokoch vystupoval aj v amerických médiách. Známym sa stal jeho bonmot, ktorý Američanom adresoval v roku 1988: „Urobíme vám strašnú vec. Pripravíme vás o nepriateľa. Nebudete ho mať, lebo my ním nebudeme.“

Arbatov trochu vážne, trochu ironicky pokračoval: „Je to historické, je to ľudské, že potrebujete nepriateľa. (…) Toľko sa vybudovalo z tejto úlohy nepriateľa. Vaša zahraničná politika, podstatná časť vašej ekonomiky, dokonca aj vaše predstavy o vašej krajine. Ak chcete mať skutočne dobrú ríšu, musíte mať aj jednu skutočne zlú ríšu.“ Posledná veta bola narážkou na Reaganov výrok o ríši zla.

Georgij Arbatov v roku 1983. Foto: wikimedia

A nepriateľstvo medzi USA a Sovietmi skutočne mizlo. Arbatov zomrel v roku 2010. K jeho bonmotu o zbavení nepriateľa sa ešte vrátime.

Gorbačov v Bratislave

V apríli 1987 navštívil Gorbačov Bratislavu. Návštevu charakterizovali typické komunistické kulisy, prítomnosť komunistických symbolov, ulice, po ktorých šla kolóna áut, boli lemované mávajúcimi, vítajúcimi Bratislavčanmi, ktorí tam boli nakomandovaní zo závodov a škôl. Čosi také sme zažili v minulosti už veľakrát.

Ale tentoraz to bolo predsa len iné. Na Gorbačova sa šli pozrieť i ľudia, ktorí by inak neprišli. Napríklad ja, a bolo nás tam takých mnoho. Námestie SNP bolo plné.

Vzťah nás – antikomunistov – ku Gorbačovovi bol rozporuplný. Veď to je šéf sovietskych komunistov, hovorili sme, akoby sme mu mohli veriť? Na druhej strane sme cítili, že toto je zmena, ktorá otriasa základmi komunizmu. A tú zmenu rozbiehal sovietsky a ruský komunista.

Nevedel, že tá zmena komunizmus napokon pochová. To, čomu však určite veril, bolo, že ľudia vrátane neho, už nechcú žiť v doterajšej miere neslobody a v atmosfére rozdeleného sveta. A on, ruský komunista, veril, že so Západom sa dohodne.

Viac ako dve desaťročia spolupráce

Do Gorbačovovej perestrojky som po celý svoj život nepoznal iný vzťah medzi Sovietskym zväzom a Amerikou ako konflikt. Sovieti v každej otázke povedali opak toho, čo hovorila Amerika.

A zrazu sa všetko zmenilo. Komunistami démonizovaný prezident Ronald Reagan priateľsky diskutoval s ruskými občanmi na moskovských uliciach. V satelitných krajinách Sovietskeho zväzu padol komunizmus, Gorbačov povedal, je to vaša vec, nebudeme zasahovať. Nemci sa chceli zjednotiť? Gorbačov povedal: V poriadku. Problém s tým mali François Mitterrand a Margaret Thatcherová.

Rozpustila sa Varšavská zmluva, vojenský nástroj sovietskeho tábora a Rada vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP), ekonomický nástroj. Václav Havel v americkom Kongrese hovoril, že americkí vojaci sa budú môcť vrátiť z Európy domov ku svojim mamičkám. Gorbačov vyjadril ľútosť nad inváziou armád Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968.

V roku 1991 chceli Američania vyhnať Saddáma Husajna z okupovaného Kuvajtu, Gorbačov súhlasil.

V tom istom roku ruský prezident Jeľcin potlačil pokus o puč skalných komunistov proti Gorbačovovi a potom spolu s Bielorusom Šuškevičom a Ukrajincom Kravčukom rozpustili Sovietsky zväz.

Ruský prezident Jeľcin bol už dlho a ešte radikálnejším reformátorom ako Gorbačov. Zakázal komunistickú stranu, zrušil finančnú pomoc komunistickej Kube. Niekdajší prezident Richard Nixon označil Jeľcina za najprozápadnejšieho vládcu Ruska v dejinách. S prezidentom Clintonom udržiaval Jeľcin srdečný vzťah. Clinton bol pre Jeľcina „Bill“. Boris Jeľcin odsúdil tiež inváziu Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968 ako „agresiu, útok na zvrchovaný samostatný štát“.

Putin iný ako Gorbačov a Jeľcin?

No ale Putin všetko zmenil, povedia niektorí. Áno, Putin bol iný. Veď aj zdedil Rusko v oveľa horšom stave ako Gorbačov a Jeľcin. Ale spočiatku veľmi dlho v zahraničnej politike nebol iný ako oni. Iný bol len v domácej politike, kde postupne zavádzal autoritatívnejší systém a bránil vzniku autentickej opozície.

Ako začínajúci prezident predniesol v roku 2001 v nemeckom Bundestagu prejav plný priateľstva a ponuky k spolupráci. V tom istom roku Putinovo Rusko prejavilo solidaritu voči Amerike po útokoch na New York a Washington 11. septembra. Podporilo americkú inváziu do Afganistanu. Americká armáda mohla zásobovať svoje jednotky v Afganistane cez ruské železnice a letiská. Až do roku 2015.

Pri návšteve Prahy v roku 2006 sa Putin v otázke invázie do Československa prihlásil k stanovisku Borisa Jeľcina a uznal „morálnu zodpovednosť Ruska za ňu“. Putin sa zaujímal o možné členstvo Ruska v NATO. Prezident Putin mal dobré a priateľské kontakty so západnými politikmi, v roku 2005 sa v Bratislave konal summit Putina s Bushom. Putin bol už v druhom volebnom období. Nič nenasvedčovalo tomu, v akom stave budú vzťahy Západu a Ruska v roku 2022.  

Medziobdobie prichádzajúcich mračien

Mračná začali do vzťahov prichádzať od roku 1999, ešte za Jeľcina, kedy lietadlá NATO bombardovali Juhosláviu, de facto Srbsko, ktoré bolo historickým spojencom Ruska. V roku 2003, to už bolo za Putina, Rusko spochybnilo rozumnosť invázie do Iraku. Stále však Rusko používalo mierny jazyk.

Od roku 1999 bežalo rozširovanie NATO, najprv vo formáte 1999, potom vo formáte 2004, ale Putin sa stále snažil o politické gestá potvrdzujúce jeho záujem o priateľstvo a spoluprácu so Západom.

Keď Putin kľačal v Katyni

Pripomeniem ešte dve Putinove gestá, ktoré širšej verejnosti ušli. V roku 2010 sa pri Smolensku zrútilo poľské lietadlo s prezidentom Lechom Kaczynským a veľkou časťou poľskej štátnej a politickej elity. Keď potom priletel do Smolenska poľský premiér Donald Tusk, ruský premiér Putin ho na letisku objal. Niektorí to prirovnali k spontánnemu podaniu rúk medzi Kohlom a Mitterrandom vo Verdune v roku 1984.

Objatie trvalo asi sekundu, lebo Tusk sa z objatia hneď vymanil. Poľský politik sa proste s ruským neobjíma. Ale ten ruský sa o to pokúsil. Pozrite si tie fotky.

V tom istom roku 2010 sa v Katyni konala spomienka na dvadsaťtisíc poľských dôstojníkov popravených v sovietskom zajatí na Stalinov príkaz. Spomienky sa zúčastnil Donald Tusk a Vladimír Putin. Na fotografii môžete vidieť kľačiaceho Putina pred pamätníkom zavraždených. Príslušník KGB, vychovaný systémom vernosti ku komunizmu, kľačí pred pamätníkom obetí zavraždených predchodkyňou KGB (NKVD).

Svet tomu až taký význam nepripisoval. Putin bol vtedy v čele Ruska už jedenásty rok. V roku 2011 ruský parlament odsúdil Stalinov zločin v Katyni.

A v roku 2022 bol Putin pasovaný Západom za nové vtelenie Hitlera. Ako sa to za tých dvadsať rokov stalo? Ako sa tak mohol zmeniť?

Najprv sme sa totiž zmenili my. My, Západ.

NATO sa nerozšíri ani o jeden palec

Predstava, že by sa bývalé štáty Varšavskej zmluvy mali stať členmi NATO, pôsobila v roku 1990 absurdne. Ak sa však malo Nemecko zjednotiť, tak jeden bývalý štát tam vstúpiť musel. Bola to komunistická Nemecká demokratická republika. George Bush a Helmut Kohl sa snažili o súhlas Gorbačova so zjednotením. Nemeckí a americkí diplomati sľubovali Sovietom, že inak sa NATO nerozšíri ani o palec. S výnimkou prejavu nemeckého ministra zahraničných vecí Genschera sa o tom nehovorilo verejne, ale dnes, keď sú po desaťročiach už obsahy rôznych rokovaní prístupné historikom, vieme, že to bolo naozaj tak.

Prešlo však desaťročie a NATO sa rozširovať začalo. V prvej vlne to bolo v roku 1999, keď doň boli prijaté Česko, Poľsko a Maďarsko. Potom prišlo rozšírenie vo formáte 2004, keď sa stalo členom naše Slovensko, tri pobaltské krajiny, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko.

Rusi to brali tak, že Západ svoje sľuby dané v roku 1990 porušuje.

Tu vzniká otázka. Vari sa teda Slovensko nemalo stať členom NATO? Domnievam sa, že Slovensko sa ním pokojne mohlo a malo stať. Jednak nie sme viazaní sľubmi, ktoré dával ktosi iný, jednak sa o týchto sľuboch až tak veľa oficiálne nevedelo, i keď sa v médiách spomínali.

A jednak, i keď si Rusi, či už za Jeľcina alebo za Putina, s trpkosťou uvedomovali, že boli podvedení, nevideli v týchto rozšíreniach až také veľké nebezpečenstvo. Počas návštevy prezidenta Putina v Bratislave v roku 2005 táto téma nijako nerezonovala ako problém.

V KDH, ktorého som bol podpredsedom, bola v druhej polovici 90. rokov vcelku búrlivá diskusia o členstve v NATO. Ján Čarnogurský razil názor, že s členstvom v NATO sa netreba ponáhľať, Dzurindovo krídlo presadzovalo členstvo a chápalo to ako agendu proti Čarnogurskému vo vnútrostraníckom zápase. Autor tohto článku podporoval Čarnogurského, ale nie v tejto téme. Členstvo Slovenska v NATO som podporoval, od roku 1998 som sa ako predseda parlamentného Výboru pre obranu a bezpečnosť zaň aj zasadzoval a patrím ku generácii politikov, ktorá Slovensko do NATO doviedla.

Nie je však rozširovanie ako rozširovanie. Ak chce vstúpiť do NATO napríklad Slovensko a ak chce vstúpiť napríklad Ukrajina, nie je to to isté.

A s členstvom Ukrajiny vznikol problém, aký nevznikol v súvislosti so žiadnou krajinou, ktorá vstúpila do NATO predtým.

Vraj prečo by Ukrajina nemohla vstúpiť do NATO?

S otázkou, prečo by Ukrajina nemala byť v NATO, som sa stretal veľakrát. Nebolo by to nič prekvapujúce pred 24. februárom 2022, dňom invázie Ruska na Ukrajinu, ale po tomto dátume už bola takáto otázka prekvapujúca. Dôvod? No predsa preto, aby nebola táto hrozná vojna.

Má mať teda Rusko právo veta, kto môže byť a kto nemôže byť členom nejakého vojenského paktu? Hovorím nie, ale ešte skôr, ako sa budeme zaoberať otázkou, aký stupeň nevôle to vzbudí v Rusku, sa musíme zaoberať inou otázkou, čo to urobí so samotnou Ukrajinou.

A na Ukrajine táto myšlienka nespôsobila nič menšie ako občiansku vojnu na Donbase.

Čo len trochu rozhľadení politológovia vždy hovorili o Ukrajine ako o civilizačne rozdelenej krajine, kde západná časť inklinuje k Západu a východná je proruská, miestami etnicky priamo ruská. Kto chce, aby sa celá Ukrajina jednoznačne politicky pripojila či k Západu, či k Rusku, spôsobí konflikt. Tak písal o Ukrajine už Hungtington vo svojej Zrážke civilizácií. Hungtington v nej citoval Johna Mearsheimera, ktorý už v roku 1993 rozoberal tri možnosti vývoja: rusko-ukrajinskú vojnu, rozpad Ukrajiny na viacero častí a zotrvanie jednotnej Ukrajiny v hraniciach z roku 1991, ale len za podmienky, že Ukrajina zostane štátom v priateľskom vzťahu s Ruskom.

Lenže na prelome rokov 2013 – 2014 sa stalo presne to, pred čím Mearsheimer varoval. Lídri Majdanu sa snažili o Ukrajinu, ktorá by mala byť v existujúcich hraniciach, v antagonistickom vzťahu s Ruskom, dokonca v antagonistickom vzťahu s ruským elementom na východe Ukrajiny, ktorý však bol prirodzenou súčasťou ukrajinskej multikultúrnej identity. Od prvých dní nástupu novej vlády zneli heslá o vstupe do NATO, o potlačení používania ruského jazyka a o zavedení vízovej povinnosti vo vzťahu s Ruskom.

A tak, ako sa v Kyjeve zmena vlády pre západoukrajinských nacionalistov urobila násilným prevratom, namiesto už dohodnutými predčasnými voľbami, tak i odporcovia Majdanu, prívrženci prezidenta Viktora Janukoviča, protestovali proti zmene a napokon tiež siahli k násiliu. Vznikol dlhoročný ozbrojený konflikt na Donbase.

V relácii Do kríža tohto roku Ivan Mikloš povedal: „Som si istý, že ukrajinská armáda by odpor vzbúrencov na Donbase ľahko potlačila, ak by vzbúrenci nemali vojenskú podporu z Ruska.“ Niežeby Ivan Mikloš nemal pravdu. Ale prepánajána, prečo podporujeme členstvo Ukrajiny v NATO, ak na uskutočnenie tejto myšlienky je potrebné najprv nejakých jej odporcov postrieľať? Prepánajána prečo?

Boli to v prvom rade niektorí Ukrajinci, ktorí sa postavili proti novému politickému smerovaniu Ukrajiny, až v druhom rade Rusko.   

Teraz prejdime k odporu Ruska voči ukrajinskému členstvu NATO.

Členstvo vo vojenskom pakte nie je absolútnym právom štátu

V posledných mesiacoch som sa často stretával s názormi ľudí, podľa ktorých je členstvo vo vojenskom pakte takmer absolútnym právom štátu uchádzajúceho sa o členstvo. Títo ľudia sa dokonca s podozrením pozerali na právo členskej krajiny odmietnuť žiadosť uchádzajúcej sa krajiny.

Panuje značná nevedomosť, že stať sa členom vojenského paktu medzinárodné dokumenty nepovažujú za absolútne právo. Napríklad Charta pre európsku bezpečnosť OBSE obsahuje obmedzenie tohto práva formuláciou: „Štáty nebudú posilňovať svoju bezpečnosť na úkor bezpečnosti iných štátov.“  

V decembri 2021 prebiehala komunikácia medzi Ruskom na strane jednej a USA a NATO na strane druhej, v ktorej Rusko žiadalo neutrálny status Ukrajiny. Po odmietnutí ruských požiadaviek Rusko v reakcii spomínalo práve vyššie uvedenú pasáž z Charty OBSE. Na Slovensku správu o tom priniesli len – dnes už zakázané – Hlavné správy. Nakoľko som postrehol, v politickej debate na Slovensku upozornil na túto pasáž, bohužiaľ, jedine politik Smeru Juraj Blanár.

Z pasáže Charty, samozrejme, nevyplýva automaticky, že jej správna interpretácia je práve tá ruská. Vyplýva z nej však, že každý konkrétny vstup do vojenského paktu má byť diskutovaný z hľadiska bezpečnosti všetkých. V rámci Západu však bola diskusia o členstve Ukrajiny v NATO priam programovo odmietaná a pokus o ňu bol označovaný za čosi „proruské“. Slová francúzskeho prezidenta Macrona na stretnutí s Putinom niekoľko dní pred ruskou inváziou o tom, že Rusko má byť súčasťou systému európskej bezpečnosti, boli skôr výnimkou.

Rusko pochopilo, že USA sa správajú ako nepriateľ

V rokoch 2007 – 2008 ruská vládnuca garnitúra začala chápať, že Amerika nehodlá uznať Rusko ako partnera a že jej kroky budú Rusko oslabovať. Ku sklonku svojho vládnutia prišiel prezident Bush s návrhom rakiet stredného doletu a protiraketového štítu v strednej Európe. Údajne na obranu pred útokmi zo strany Iránu, Rusko to však považovalo za ohrozenie svojej bezpečnosti. Bush však najmä v roku 2008 prišiel na summit NATO do Bukurešti so zámerom dosiahnuť Akčný plán členstva pre Ukrajinu a Gruzínsko. Pre zákulisný odpor Francúzska a Nemecka sa Bush musel uspokojiť s politickou deklaráciou summitu sľubujúcu obom krajinám budúce členstvo.

V lete 2008 Amerika podporovala gruzínskeho prezidenta Saakašviliho, ktorého armáda bombardovala mesto Cchinvali v Južnom Osetsku, patriacom Gruzínsku, aby zlomil odpor Juhoosetíncov voči jeho vláde. Tým došlo k porušeniu rusko-gruzínskej zmluvy z roku 1993, podľa ktorej poriadok v Južnom Osetsku zabezpečujú spoločné rusko-gruzínske mierové zbory. Rusko-gruzínska vojna trvala niekoľko dní a ruskej armáde sa podarilo zabrániť Saakašviliho pokusu o potrestanie Juhoosetíncov. Správa, ktorú si nechala vypracovať Európska únia, nešetrila ani Rusko, čo bolo správne, ale jasne hovorila, že vojna sa začala bombardovaním Cchinvali Saakašvilim. Amerika však jasne podporila Saakašviliho.

V roku 2012 povedal prezidentský kandidát Republikánov Mitt Romney, že Rusko je pre Ameriku hlavným geopolitickým nepriateľom.  

Amerika podporovala nacionalistické politické kruhy na Ukrajine, ktoré sa stavali proti predĺženiu zmluvy o pobyte ruskej čiernomorskej flotily v Sevastopole na Kryme, ktorý bol súčasťou samostatnej Ukrajiny len vďaka svojvôli komunistického politbyra v roku 1954, ktoré rozhodlo, že Krym nebude súčasťou Ruskej sovietskej socialistickej republiky, ale súčasťou Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky. Rusi pochopili, že s podporou Američanov ich ukrajinskí radikáli chcú vyhodiť zo Sevastopola, ktorý založili Rusi za Kataríny Veľkej po porážke Osmanskej ríše a ktorý v 19. storočí Rusi uchránili v „krymskej“ vojne pred Britmi a Francúzmi za cenu stotisíc padlých.

Vo februári 2014 Američania podporili Majdan, teda zvrhnutie demokraticky zvoleného prezidenta Janukovyča. Janukovyč nebol ruskou bábkou, ale bol garantom dobrých rusko-ukrajinských vzťahov. Na Majdane rečnil jeden z najvplyvnejších amerických senátorov John McCain a podporoval zvrhnutie proruského prezidenta Ukrajiny. K zvrhnutiu aj došlo, a to násilným spôsobom, vďaka radikálnemu krídlu Majdanu. Americká ambasáda zohrávala pri zvrhnutí vlády aktívnu úlohu.

Do Majdanu boli vzťahy Ukrajiny a Ruska desaťročia dobrými, o členstvo v NATO nebol medzi Ukrajincami záujem. Americká politika za pár týždňov transformovala Ukrajinu na štát nepriateľský voči susednému Rusku.

Nová vláda, ktorá bola za účasti radikálnej strany Svoboda, ohlásila zámer ukončiť ukrajinskú neutralitu a vstúpiť do NATO, a aj obmedziť používanie ruštiny. Mnoho ľudí z východu Ukrajiny odmietlo tento násilný prevrat a na Donbase vznikla občianska vojna. Nová vláda označila vzbúrencov za teroristov a ukrajinská armáda podnikla proti nim ATO – Antiteroristickú operáciu. Občiansku vojnu mali ukončiť tzv. Minské dohody, podľa ktorých by zostal Donbas súčasťou Ukrajiny s osobitnou samosprávou a jazykovým statusom. Ukrajina však celé roky nebola schopná dohody implementovať a celých osem rokov pokračovalo vzájomné ostreľovanie medzi ukrajinskou armádou a donbaskými rebelmi s množstvom mŕtvych.

Tak malo Rusko za svojimi hranicami osem rokov vražedný konflikt, ku ktorému by nedošlo bez americkej politiky.

Od roku 2017 boli rozmiestnené mnohonárodné vojenské jednotky NATO v pobaltských krajinách a v Poľsku.

V roku 2019 začali Američania financovať prebudovanie ukrajinskej námornej základne v Očakove, asi 100 kilometrov od Krymu.

Dochádzalo k incidentom, kedy Rusi zajali ukrajinskú loď s posádkou, a naopak keď Ukrajinci zajali ruskú loď.

V roku 2021 Rusi začali výstražnú paľbu proti britskej vojenskej lodi v blízkosti Krymu.

Koniec Arbatovovho oblúka

Na priateľstvo treba dvoch. Obdobie súžitia, ktoré začalo za Gorbačovovej perestrojky, skončilo v roku 2007 prejavom Putina v Mníchove, v ktorom prvýkrát pomenoval americké vojenské rozširovanie na východ ako problém. Lepšie povedané, bol to začiatok konca. Nasledujúce obdobie bolo obdobím slabnutia nádeje na spoluprácu. Skončilo Majdanom 2014.

Ktovie, či Arbatov, ktorý zomrel v roku 2010, ešte stihol pochopiť, že sa stalo čosi, s čím nerátal. A síce, že Rusi sa svojho nepriateľstva voči Amerike vzdali, ale Američania sa rozhodli, že nepriateľstva voči Rusku sa nevzdajú. 

Amerika odvrátila Arbatovovu „hrozbu“ a svojho nepriateľa sa nevzdala. „Uchránila“ si ho.

A tak sa k nepriateľstvu postupne vrátili aj Rusi. Po udalostiach Majdanu anektovali Krym a podporili vzbúrencov na Donbase neformálnou prítomnosťou svojich vojakov. Pred rokom som písal, že výbuch zbrojných skladov vo Vrběticiach v roku 2014 skutočne mohli zariadiť agenti ruskej služby GRU, a že táto verzia je pravdepodobnejšia ako iné. A že to znamená, že „Rusko sa už (v roku 2014) pripravilo na konflikt a sankcie s ním nepohnú“.  

A 24. februára 2022 Rusko napadlo Ukrajinu.

Rozdelená Európa prehrala

V dráme, ktorá roky smerovala k tragédii ruskej invázie, bola Európa rozdelená, a to rozdelenie sa tajilo heslami o jednote NATO a transatlantickej spolupráci. Nemecko a Francúzsko v zákulisí odmietalo členstvo Ukrajiny v NATO. Zároveň hlasovali na každom summite NATO za potvrdenie prísľubu, že raz Ukrajina v tom NATO bude. Nikdy nepovedali verejne, že oni ju tam nechcú, lebo to môže spôsobiť vojnu. Nechceli otvorený konflikt s Amerikou.

Lenže Amerika mala dve paralelné línie postupu. Jednou bola „Ukrajina v NATO“, druhou „NATO v Ukrajine“, presnejšie povedané „USA v Ukrajine“. Amerika má zmluvy o vojenskej spolupráci s desiatkami krajín. Amerika má dlhodobú zmluvnú bilaterálnu spoluprácu s Ukrajinou, program jej vyzbrojovania a spolupráce spravodajských služieb, o ktorom Francúzsko a Nemecko až tak veľa nevedia.

Kľúčovými partnermi USA vo vojenskej oblasti v Európe nie sú Nemecko a Francúzsko, mocnosti EÚ. Sú to Veľká Británia a Ukrajina, krajiny, ktoré nie sú v EÚ. V roku 2015 na verejnom podujatí v Chicagu politológ George Friedmann až neuveriteľne chladne povedal, že hlavným zámerom USA je zabrániť spolupráci Ruska s Nemeckom a oddeliť ich od seba pásom bývalých komunistických krajín, ako Poľsko, Ukrajina, Česko, Slovensko, atď.  

Túto druhú líniu „USA v Ukrajine“ Nemecko a Francúzsko nijako brzdiť nemohli. Americká aktivita bola účinnejšia ako ich brzdenie. Po ruskej invázii sa podvolili a zaradili do šíku za Amerikou. Nemecko zastavilo nemecko-ruský projekt Nord Stream 2, celá Európa sa ide odstrihnúť od ruskej ropy a plynu. Európa ekonomicky zoslabne, Amerika sa posilní.

Putinovo morálne a intelektuálne zlyhanie

Vysvetlenie motivácie niečieho postupu nie je automaticky ospravedlnením. Možno pochopiť, že Rusko cítilo nespokojnosť, že si americký postup vykladalo ako nepriateľstvo, že dokonca cítilo ohrozenie. To však neznamená, že ruské reakcie nemožno kritizovať. Preto autor týchto riadkov nikdy neodsúhlasil ani anexiu Krymu, ani prítomnosť ruských vojakov na Donbase.

A, samozrejme, v žiadnom prípade nemožno ospravedlniť ruskú inváziu. Reakcia na čin musí byť primeraná povahe činu, a Rusko nečelilo žiadnemu tak akútnemu nebezpečenstvu, aby bolo nútené použiť násilie. Reakcia Ruska mala zostať v oblasti diplomacie.

Katolícka náuka pozná učenie o spravodlivej vojne, ktoré stanovuje podmienky, aby vojna mohla byť považovaná za spravodlivú. Možno ich nájsť v katechizme. V prípade invázie na Ukrajinu nie sú splnené. A človek nemusí byť ani katolíkom a príde na to sám.

Preto bola invázia morálnym zlyhaním ruskej vlády. Priniesla smrť tisícom Ukrajincov a Rusov vrátane civilných obetí a obrovské materiálne škody.

A bola i zlyhaním intelektuálnym, lebo priebeh vojny bol iný ako sa predpokladalo.

Mimochodom, bola i bezohľadnosťou voči Nemecku a Francúzsku, ktoré tlmili americký tlak na Rusko. A bola potvrdením, že tak ako ruský vnútroštátny politický systém nie je pre nás vzorom, tak nie je predstaviteľné i nejaké politické spojenectvo medzi Slovenskom a Ruskom.

Príčina vojny je u nás tabu

Podľa prieskumu si tretina slovenských občanov myslí, že vojnu na Ukrajine zámerne vyvolal Západ. Pre slovíčko „zámerne“ by som s týmto názorom nesúhlasil. Západ, to je mnoho ľudí, mnoho hláv. Medzi elitami Západu, od Bratislavy po Washington, mnohí naozaj verili, že expanzia NATO, nekladúca si žiadne geografické hranice, môže priniesť len tie najlepšie výsledky. Tieto elity však boli roky varované západnými politológmi a výnimočne i politikmi, a to už od roku 1997. A, samozrejme, boli varované nespočetne veľakrát protestmi Ruska, počnúc prejavom Putina v Mníchove v roku 2007, končiac ultimátom, ktoré Rusko dalo Amerike a NATO v decembri 2021, v ktorom žiadalo okrem iného neutralitu Ukrajiny.

Elity nereagovali.

V každom zápase patrí k zodpovednosti predvídať, aká reakcia protivníka príde na náš krok. Elity mohli a mali problémy predvídať. A v tom, že to nevedeli či priam nechceli predvídať, spočíva ich spoluzodpovednosť za súčasnú katastrofu.

Väčším problémom ako zlý zámer býva v politike pýcha. Elity si nechcú priznať chybu. Všimnime si, čo bolo prikryté vojnou. Elity pätnásť rokov popierali, že zámer prijať Ukrajinu do NATO môže spôsobiť vojnu. Tvárili sa, že všetko majú pod kontrolou. A keď sa v decembri začali vojaci zhromažďovať na ukrajinských hraniciach, tak zrazu tieto elity začali volať, že ide vojna. Keď to roky predtým hovorili iní tým elitám, elity nepočúvali.

Elity popierajú súvislosť medzi rozširovaním NATO a vojnou, i keď tento príbeh je zdokumentovaný. Má to byť tabu. Kto sa odváži tú súvislosť pomenovať, nech ráta s tým, že bude označený za kremeľského propagandistu. Nech by to bol trebárs i pápež. Keď František pripustil možnosť, že Putinovo rozhodnutie napadnúť Ukrajinu mohlo spôsobiť „štekanie NATO pred bránami Ruska“, denník SME napísal, že pápež hovorí jazykom Kremľa. Každý musí rátať s tvrdým atakom na svoju integritu.

Elity nám predpisujú to, že za jedinú príčinu vojny máme považovať inherentný ruský imperializmus. Skutočnosťou, že sme zažili dve desaťročia dobrých vzťahov Západu a Ruska, sa nemáme zaoberať.

Stretávame sa s postojom, že politik nie je zodpovedný za pravdepodobné, očakávateľné, predvídateľné reakcie protivníka. Že Rusi urobia v reakcii na našu aktivitu niečo hrozné? No ale to urobia Rusi, za to my nebudeme zodpovední, hovoria.

Očakával by som, že zodpovedné analyzovanie možných reakcií protivníka bude považované za rozumný prístup. Ale dnes, ak analyzujete možné budúce reakcie Rusov, stávate sa podozrivými z náchylnosti chápať ich. No a to už je na hranici sympatizovania, však? 

V mäkšej verzii sa stretávame s tým, že síce rozširovanie NATO k ruským hraniciam k zlepšeniu vzťahov neprispelo, ale Rusi by zaútočili tak či tak. Je to čosi, čo netreba dokazovať.

Ak nemožno slobodne diskutovať o príčinách vojny, ako sa má vojna ukončiť?

Imperialista Gorbačov?

Už sme spomínali názory na rozdiel medzi Gorbačovom a Putinom. Skutočne sú rozdiely v ich vnútroštátnej politike. Ale v kritike politiky USA a ich zodpovednosti za vojnovú katastrofu medzi nimi niet rozdielu.

V roku 1997 sa schyľovalo k prvému rozširovaniu NATO, politický dôchodca Gorbačov na prednáške v Amerike povedal: „Neverím ubezpečovaniam Ameriky o tom, že Rusko sa rozširovania NATO nemusí báť. … Národ (ruský) nemožno ponižovať donekonečna.“

V roku 2015, dávno po anexii Krymu Gorbačov povedal, že Putin bol Západom stále provokovaný.

A v decembri 2021 na prahu vojny povedal, že príčinou je americká arogancia a jej budovanie impéria. 

Čo urobí Rusko?

Američania nám Rusko zvolili za nepriateľa. Ani Slovensko, ani Európa o to nestáli. Ale Rusko už tú voľbu prijalo. A Rusko je vážny nepriateľ.

Na rozdiel od parlamentných volieb, ktorých výsledok možno zrušiť v nasledujúcich voľbách, ak si z niekoho urobíme nepriateľa, potom šancu zmeniť svoju voľbu už nemusíme mať. Ak Rusko bude v úzkych, všetky scenáre sú možné. Všetky.

Zdá sa, ako keby nás to ani netrápilo. Tak, ako sme si nevedeli predstaviť ešte pred rokom, po akej nebezpečnej trajektórii kráčame, teraz, už po dvoch mesiacoch vojny, si nevieme predstaviť, ako veľmi táto vojna ešte môže eskalovať. Že môžeme stáť na pokraji globálneho konfliktu. 

Západ stále vedú ľudia, ktorí nás k tejto vojne priviedli a zodpovednosť za to odmietajú. Títo ľudia nehovoria o mierových rokovaniach. Počas vojny sú schopní ísť len po tej istej ceste, ako išli pred vojnou. Keď Rusi vraveli, že na východ ide priveľa vojakov a zbraní NATO, títo ľudia odpovedali tým, že na východ poslali ešte viac vojakov a zbraní NATO.

Čo má robiť malé Slovensko? Krajina, ktorá sa s nadvládou jednej mocnosti pred tromi desaťročiami rada rozlúčila a vrátiť sa k nej určite nechce, akceptovala ako lídra druhú mocnosť spoza oceána, a tá nás vrátila do konfliktu s tou prvou mocnosťou.

Stále opakujúci sa osud malej krajiny medzi mocnosťami. Hamletovská otázka týchto dní.


Ukrajinci v Česku protestovali pred svojím veľvyslanectvom, dožadujú sa pasov. Desiatky Ukrajincov formou verejného protestu sa dožadovali, aby im zastupiteľský úrad vydal cestovné pasy. Ukrajina totiž prestala v apríli poskytovať konzulárne služby v zahraničí mužom podliehajúcim brannej povinnosti. Demonštranti boli zväčša muži vo veku 20…

Prejsť na článok
V Rusku zatkli bývalého námestníka ministra obrany pre podozrenie z korupcie. Ruské úrady zatkli a umiestnili do väzby bývalého námestníka ministra obrany Dmitrija Bulgakova pre podozrenie z korupcie. Bulgakov pôsobil na poste námestníka ministra obrany v rokoch 2008 až 2022, kde mal na starosti logistiku. Detaily…

Prejsť na článok
Na protestoch proti zákonu o túlavých psoch v Turecku došlo k zrážkam s políciou. Vládnuca strana prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana začiatkom mesiaca predložila do parlamentu návrh zákona, ktorý znepokojil ochrancov zvierat. Po novom by obce mali povinnosť premiestňovať túlavé zvieratá z ulíc do útulkov, kým nebudú adoptované. Agresívne psy…

Prejsť na článok
Takmer dve tretiny občanov EÚ sa obávajú o bezpečnosť, ukázal prieskum. Približne 47 percent opýtaných občanov Únie uviedlo, že sa „dosť obáva“ o bezpečnosť EÚ počas nasledujúcich piatich rokov, zatiaľ čo ďalších 17 percent uviedlo, že sa „veľmi obáva“. Podľa výsledkov majú najväčšie obavy o bezpečnosť…

Prejsť na článok
Banská Bystrica a okolie sú ako stvorené pre bicykle. Cyklotrasy sú však zatiaľ iba na papieri. BANSKÁ BYSTRICA – Mesto pod Urpínom a jeho okolie je doslova stvorené na cesty do práce či výlety na bicykloch. V Banskej Bystrici však chýbajú cyklotrasy, ktoré by bezpečne priviedli cyklistov z jednotlivých sídlisk do centra mesta. Predchádzajúce…

Prejsť na článok
Francúzsko po útokoch posilnilo bezpečnosť na železničnej sieti. Podpaľačské útoky zasiahli železničnú dopravu v celej krajine iba niekoľko hodín pred otváracím ceremoniálom olympijských hier v Paríži a ovplyvnili cestovné plány tisícov ľudí. Národná železničná spoločnosť SNCF uviedla, že aj keď v priebehu dňa…

Prejsť na článok
Brazílskeho exfutbalistu v Paríži okradli. Prišiel o cennosti v hodnote polmilióna. Bývalý brazílsky futbalista Zico sa stal tesne pred štartom olympiády v Paríži terčom zlodejov. Neznámi páchatelia mu ukradli tašku s mimoriadne cenným obsahom. Niekdajší slávny futbalista vlastným menom Arthur Antunes Coimbra, hrajúci na poste ofenzívneho…

Prejsť na článok
Pôrodnosť v Rusku je katastrofálna, pracujeme na jej zvrátení, vyhlásil Peskov. Demografické trendy podľa neho ohrozujú budúcnosť Ruska. Rusko od rozpadu Sovietskeho zväzu zápasí so starnutím obyvateľstva, odlivu mužov v dôsledku konfliktu na Ukrajine a najnižšej pôrodnosti za posledných 17 rokov. „Teraz je na strašnej úrovni…

Prejsť na článok
Taxikári v Žiline krachujú, všetky zákazky im kradne Bolt. S problémom sa taxikári obracajú na ministerstvo dopravy. Spisujú petíciu na zmenu zákona o taxislužbách. Ak im nevyhovejú, hrozia blokádou mesta.  Ako píše portál zilinak.sk, taxislužba Bolt sa v Žilinskom kraji rozrástla a preferuje ju čoraz viac zákazníkov. Doplácajú na…

Prejsť na článok
EÚ začne konanie proti Slovensku za nadmerný deficit. Rada EÚ na základe odporúčania Komisie odporučila začatie formálneho konania proti siedmim členským štátom Únie, informovala agentúra DPA na základe tlačovej správy Rady. Rada rozhodla, že v prípade Belgicka, Francúzska, Talianska, Maďarska, Malty, Poľska a Slovenska je oprávnené začatie procedúry…

Prejsť na článok
Sexuálna dysfunkcia či rast pŕs. Ako steroidy ohrozujú mladistvých?. BRATISLAVA – Anaboliká, anabolicko–androgénne steroidy, sypanie. V súvislosti s vrcholovými športovcami ide o známe pojmy, no už desiatky rokov sú tieto látky obľúbené aj medzi rekreačnými športovcami. Navyše, podľa neoficiálnych informácií sa čoraz častejšie hovorí…

Prejsť na článok
Dezorientovaná žena bola dva dni v potoku, márne volala o pomoc. Zachránili ju až policajti. Policajná hliadka zachránila z potoka v Banskej Bystrici 67-ročnú ženu. Bola dezorientovaná a podchladená.  O prípade informuje polícia na sociálnej sieti s dôvetkom, že jej okamžite poskytli príslušníci prvú pomoc, zabalili ju do izotermickej fólie a v spolupráci so záchranármi…

Prejsť na článok
Polícia sa ohradzuje voči podvodným emailom a vyzýva verejnosť: žiadne pokuty neplaťte. Vynaliezaví podvodníci posielajú emaily, v ktorých sa snažia vylákať od ľudí peniaze na základe falošných pokút. Polícia apeluje na verejnosť cez sociálne siete, aby takýmto správam neverili. Zároveň dodáva, že reálne pokuty nikdy emailom nevymáha. „Treba…

Prejsť na článok
Ruská FSB zadržala ďalšieho spolupracovníka exministra Šojgua. V Rusku zadržali pre podozrenia z korupcie bývalého námestníka ministra obrany Dmitrija Bulgakova, oznámila Federálna bezpečnostná služba (FSB). Správu agentúry TASS prevzala agentúra Reuters. Bulgakov (69) bol námestníkom ruského ministra obrany od roku 2008 do septembra 2022. Ako námestník zodpovedal…

Prejsť na článok
Inflácia v USA sa v júni spomalila. Inflácia v Spojených štátoch sa minulý mesiac spomalila v súlade s očakávaniami. Cenový index výdavkov na osobnú spotrebu v júni medziročne stúpol o 2,5 percenta po náraste o 2,6 percenta v máji, uviedlo americké ministerstvo obchodu. To zrejme umožní americkej centrálnej banke (Fed), aby…

Prejsť na článok
Británia vyzvala Čínu, aby jej firmy nepomáhali ruskej armáde. Britský minister zahraničia David Lammy sa stretol s čínskym rezortným kolegom Wang Im na okraj samitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v Laose. Vyzval Peking, aby zabránil tomu, aby čínske firmy poskytovali pomoc ruskej armáde, oznámila jeho kancelária.…

Prejsť na článok
Ukrajina momentálne nemusí znižovať odvodový vek, ubezpečil rezort obrany. V súčasnosti nie je naliehavo potrebné znížiť mobilizačný vek pre ukrajinskú armádu, povedal hovorca ministerstva obrany Dmytro Lazutkin v rozhovore pre portál New Voice of Ukraine. Tempo mobilizácie sa vďaka aktualizácii údajov zvýšilo, dodal. „Najdôležitejšie je nestratiť toto tempo…

Prejsť na článok
Podvod na peniazoch z EÚ? Pre výstavbu závodu na spracovanie odpadu v Iži začali vyšetrovanie. V správe Úradi Európskej prokuratúry v Bratislave (EPPO) sa uvádza, že 20. decembra 2022 bola uzatvorená zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku medzi ministerstvom životného prostredia a prijímateľom – stavebnou spoločnosťou – na výstavbu zariadenia…

Prejsť na článok
Slovensko je v príspevkoch na lieky štedré. Je čas sprísniť ochranné limity?. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) upozornil, že výška doplatkov za lieky, ktoré zdravotné poisťovne vlani vrátili poistencom bola na Slovensku trojnásobne vyššia ako v Česku. Dôvodom sú podľa úradu veľkorysejšie nastavené ochranné limity.…

Prejsť na článok
Člen AfD nemôže pre členstvo v strane miništrovať, žaluje kňaza. Kňaz Ralf Dunker informoval začiatkom júla člena strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Julian-Berta Schäfera, že už nemôže pôsobiť ako dobrovoľník pre farnosť sv. Františka z Assisi v Hamme. Ten ho pre to žaluje. Portál Catholic…

Prejsť na článok
Letné OH v Paríži zvýšia HDP Francúzska o 10 miliárd eur. Aktuálne začínajúce letné olympijské hry 2024 v Paríži by mali zvýšiť hrubý domáci produkt Francúzska o desať miliárd eur, okrem vládnych výdavkov by mal byť rekordný aj prílev turistov. Vyplýva to z analýzy poisťovne Allianz. „Očakáva sa, že Paríž…

Prejsť na článok
V obci Bošáca nefunguje elektrina. Obyvatelia trpia, pre teplo sa im kazia potraviny. Distribučná spoločnosť robí údržbu siete a inštaluje novú technológiu. V dôsledku toho sú väčšinu dňa miestni bez energie, zatiaľ čo je vonku horúco a jedlo vo vypnutých chladničkách sa im kazí.   Ako informuje obec na svojej webovej…

Prejsť na článok
Ruský tank prešiel auto a zabil vodiča, posádka vraj bola opitá. Civilné auto v obci Berezovka v ruskej Belgorodskej oblasti prešiel tank ruskej armády a zabil vodiča, informoval kanál Pepel na platforme Telegram. Podľa kanálu auto Lada Niva išlo po hlavnej ceste a dodržiavalo dopravné predpisy. Keď tank vyšiel zo zákruty, nedal autu prednosť…

Prejsť na článok
Ukrajina údajne zasiahla leteckú základňu na Kryme. Základňa ruského letectva Saki na anektovanom Krymskom polostrove sa v noci stala terčom ukrajinského útoku, uviedol ukrajinský generálny štáb. Výsledky zásahu sa preverujú, dodalo velenie podľa agentúry Reuters. „Ide o jedno z operačných letísk, ktoré Rusko využíva na kontrolu vzdušného priestoru,…

Prejsť na článok
Muž obvinený z vraždy ženy vo Veľkom Mederi bude stíhaný vo väzbe. V piatok o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Trnava. Súd o vzatí o väzby rozhodol pre obavu z možného ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, o…

Prejsť na článok
Peking: Vzťahy medzi Čínou a Japonskom sú v kritickej fáze. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas rozhovorov s japonskou rezortnou kolegyňou Jóko Kamikawovou vyhlásil, že vzťahy medzi Čínou a Japonskom sa nachádzajú v kritickom bode. Wang sa stretol s japonskou ministerkou na samite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v Laose. O rozhovore informovala…

Prejsť na článok
Banskobystrickí policajti zadržali podozrivých, ktorí mali okradnúť muža a bodnúť ho do hrudníka. Páchatelia okradli staršieho 57-ročného muža v sobotu (13. júla), pričom ho pri útoku bodli do hrudníka. Muž následne upadol do bezvedomia.  Ako informuje polícia na sociálnej sieti, poškodenému pri krádeži odcudzili mobil, finančnú hotovosť a platobnú kartu. …

Prejsť na článok
Prokurátor podal na ŠTS obžalobu pre podozrenia z vyúčtovania fiktívnych miezd. Mzdové náklady na zamestnancov sa rátajú v tomto prípade až do výšky 15-tisíc eur. Obžaloba je podaná prokurátorom Krajskej prokuratúry Prešov na dve fyzické a jednu právnickú osobu. „Za prečin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie…

Prejsť na článok
Manželia Obamovci vyjadrili podporu Kamale Harrisovej. Exprezident USA Barack Obama s manželkou Michelle podporili kandidatúru viceprezidentky Kamaly Harrisovej na nominantku Demokratickej strany. Video, na ktorom je zachytený telefonát Obamovcov, zverejnil Harrisovej tím ako ďalší volebný spot. „Volali sme, aby sme povedali, že Michelle a ja…

Prejsť na článok
Vláda chce pokračovať v budovaní R2 na Gemeri. Peniaze však nemá. GEMER/MALOHONT – Rýchlostná cesta R2 od Zvolena do Košíc by mala byť v budúcnosti súčasťou autostrádového prepojenia Bratislavy a Košíc cez stredné a južné Slovensko. Jej výstavba však napreduje pomaly a príprava viacerých nových úsekov…

Prejsť na článok
Taraba podáva trestné oznámenie na budajovcov. Minister životného prostredia Tomáš Taraba oznámil na piatkovej tlačovej konferencii, že už odo dňa, keď nastúpil na svoju pozíciu, mal podozrenie, že rezort zamestnával na dohodu „kadejakých kamarátov vedenia“. „Bola vykonaná kontrola Najvyšším kontrolným úradom…

Prejsť na článok
SaS varuje, že v nasledujúcej žiadosti o platbu môžeme prísť o 150 miliónov eur z plánu obnovy. Odôvodňuje to tým, že ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) odvolala z pozícií viacerých dôležitých ľudí. „Napríklad sekcia plánu obnovy na MZ SR má už tretieho šéfa. Odvolala aj šéfa Inštitútu zdravotných analýz Mateja Mišíka,“ upozornila…

Prejsť na článok
Osaďme na Devíne žrď so slovenskou zástavou, navrhuje Matica slovenská. Matica slovenská (MS) podporuje snahy ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) vo veci prevodu správy hradu Devín a ďalších národných kultúrnych pamiatok do rúk štátu. „Vlastníctvo štátom poskytuje istotu, že sa národným kultúrnym pamiatkam…

Prejsť na článok
Rus sa priznal, že na príkaz ukrajinskej SBU nechal vybuchnúť auto s vojenským dôstojníkom. Agentúra RIA Novosti zverejnila video s údajným páchateľom bombového útoku v Moskve. Jevgenij Serebriakov mal naplánovať atentát na predstaviteľa vojenskej rozviedky GRU na príkaz Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU). Serebriakov sa vo videu priznal, že ho vlani naverbovala ukrajinská rozviedka. Na požiadanie…

Prejsť na článok
Tisíce Košičanov sú tri dni bez pitnej vody. Keď príde cisterna, je to boj. V košickej mestskej časti Ťahanovce je dvetisíc obyvateľov pre poruchu potrubí stále bez vody. Starosta obce nechce len plátať vzniknuté problémy, urguje s celkovou rekonštrukciou.  Ako dodáva Ján Nigut pre Korzár, porucha vznikla na Magnezitárskej ulici v blízkosti Národnej…

Prejsť na článok
Na Slovensku objavili zoológovia tri druhy pavúkov, ktoré tu pôvodne nežili. Pre Slovensko netypické pavúky objavili vedci z Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied (SAV) v pohoriach Burda a Slovenský kras. „Tieto pohoria totiž tvoria nárazníkovú zónu, ktorá umožňuje prílev rastlinných a živočíšnych druhov zo Stredomoria,“ povedal…

Prejsť na článok
V bratislavskej Petržalke sa opäť strieľalo. Okná sú zničené, no guľky sa nenašli. Doposiaľ nevedno, kto za tým stojí. Ide už o tretiu rodinu, ktorá v poslednom období rieši problém s prestrelenými oknami. Obyvatelia sú zúfalí, boja sa o svoju bezpečnosť a polícia rieši incidenty zatiaľ bezúspešne.   Nepríjemnú skúsenosť má za sebou aj 90-ročná…

Prejsť na článok
Ekonomika Slovenska by mala v tomto roku zrýchliť, klesnúť má aj nezamestnanosť. Predikcie analytikov vybraných bánk, ktoré v mesačných intervaloch zverejňuje Národná banka Slovenska ukazujú rast slovenskej ekonomiky z minuloročných 1,6 percenta na 2,4 percenta. Opäť tak mierne zlepšili svoj odhad, v júni očakávali hospodársky rast na…

Prejsť na článok
V izraelskej väzbe zomrel jeden z vodcov Hamasu. Mustafa Muhammad Abú Ara (63), jeden z lídrov palestínskeho nacionalistického hnutia Hamas v Predjordánsku, zomrel po ťažkej chorobe v izraelskom zajatí. Oznámili to úrady Palestínskej samosprávy. „Smútime za odchodom šejka Mustafu Muhammada a jeho smrť považujeme za vraždu, ktorú spôsobili okupanti v dôsledku…

Prejsť na článok
Leva berberského z bojnickej ZOO utratili. Vo voľnej prírode už nežije ani jeden. Aslan dlhšie trpel zdravotnými problémami. Ochorenie, ktorým trpel, bolo závažné, nezvratné a najmä neliečiteľné. Ešte uplynulú nedeľu ho vyšetril zmluvný veterinár bratislavskej ZOO za prítomnosti veterinára z tej bojnickej. „Keďže Aslan kríval a chôdza mu…

Prejsť na článok
Hodinové zdržanie pre semafor na Vernári? Správa ciest ukazuje na nedisciplinovaných vodičov. Na horskom priechode Vernár naďalej pokračujú práce na obnove cesty prvej triedy I/66, sprevádzajú ju aj viaceré dopravné obmedzenia. Vodiči v dopravnom servise na sociálnej sieti sa už niekoľko dní sťažujú na zdržania na jednom…

Prejsť na článok
Americké dodávky zbraní na Ukrajinu sa zvýšia o dve miliardy dolárov. Pre chybu v účtovníctve Pentagónu. Účtovná kancelária Bieleho domu (GAO) zistila, že kalkulácie ministerstva obrany týkajúce sa nákladov na muníciu pre Kyjev boli chybné. Rozdiel predstavuje viac ako dve miliardy dolárov. „Celkovo nesprávny odhad viedol k nafúknutiu rozpočtu pomoci USA na 8,2 miliardy dolárov,“…

Prejsť na článok
Kežmarská televízia po 19 rokoch končí. Vrátil sa do mesta duch normalizačných rokov?. KEŽMAROK – V polovici júla zmĺkla mestská Kežmarská televízia. Stalo sa tak po 19 rokoch bezproblémového vysielania, ktoré pre mesto Kežmarok zabezpečovali súkromné firmy rEhit, s. r. o. a Kežmarská televízia, s. r. o. na…

Prejsť na článok
Kanada po incidente s dronom odvolala z hier aj hlavnú trénerku ženskej futbalovej reprezentácie. Bev Prestmanovú odvolali z olympijského tímu v súvislosti so sledovaním súperiek prostredníctvom dronu. Už v stredu museli predčasne opustiť olympiádu v Paríži aj jej asistentka Jasmine Manderová a Joseph Lombardi, neakreditovaný analytik kanadskej futbalovej asociácie.…

Prejsť na článok
Češka porodila na kúpalisku v Dunajskej Strede. Priamo v areáli priviedla na svet malú Izabelu. Okrem záchranárov sa do pomoci zapojili aj ďalší dovolenkári.  Už dvojnásobná mamička bola vo vysokom štádiu tehotenstva. „Termín pôrodu mala deň pred návštevou rezortu,“ uviedla Katarína Horváthová,…

Prejsť na článok
Nadalov štart v Paríži je otázny, tvrdí jeho tréner Moya. Podľa jeho slov začal Nadal počas stredajšieho tréningu na antuke areálu Roland Garros pociťovať bolesti v oblasti stehna. „Bolesti sa postupne stupňovali, preto musel Rafa predčasne ukončiť tréning. Nechceme nič siliť, uvidíme, či bude do…

Prejsť na článok
V Bulharsku doško k výbuchom v továrni zábavnej pyrotechniky. Prinajmenšom dvaja ľudia utrpeli zranenia pri požiari v meste Elin Pelin ležiacom na predmestí hlavného mesta Sofia. Bulharský minister vnútra Kalin Stojanov následne priblížil, že v čase explózií sa v skladoch údajne nachádzali aj ďalší…

Prejsť na článok
Donald Trump nebude debatovať s Kamalou Harrisovou, kým jej nomináciu demokrati nepotvrdia. „Bolo by nevhodné plánovať veci s Harrisovou, pretože demokrati pokojne môžu zmeniť názor,“ uviedol vo vyhlásení šéf Trumpovej volebnej kampane Steven Cheung. Harrisová sa o post prezidenta začala oficiálne uchádzať v nedeľu, keď zo súboja…

Prejsť na článok
Biden prijal Netanjahua. Zdôraznil mu potrebu prímeria s Hamasom. Americký prezident Joe Biden prijal vo štvrtok v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „Máme sa o čom rozprávať,“ povedal Biden izraelskému premiérovi, ktorý sa mu poďakoval za „50 rokov služby…

Prejsť na článok
Rusko spomalí platformu YouTube, podľa vládneho poslanca je protiruská. Rýchlosť sťahovania videí z platformy YouTube na území Ruska sa postupne zníži. Do konca tohto týždňa môže na stolových počítačoch klesnúť o 40 percent a do konca budúceho týždňa o 70 percent, napísal na účte na platforme Telegram poslanec Štátnej dumy Alexandr Chinštejn. Podľa predsedu výboru…

Prejsť na článok
Úlomky dronov v Rumunsku nesvedčia o úmyselnom útoku Ruska, ubezpečuje NATO. Nič nenasvedčuje tomu, že Rusko úmyselne zaútočilo na územie členského štátu NATO, uviedol hovorca Aliancie v reakcii na nález trosiek ruských dronov na území Rumunska v blízkosti jeho hraníc s Ukrajinou. „Hoci NATO nemá informácie, ktoré by naznačovali úmyselný útok Ruska…

Prejsť na článok
Grécko schválilo dohodu o nákupe stíhačiek F-35. Grécka vláda schválila dohodu o nákupe 20 stíhačiek F-35 od Spojených štátov, ktorý sa má uskutočniť ako súčasť rozsiahlej reformy obranného sektora. Informoval o tom grécky minister obrany Nikos Dendias s tým, že kabinet podpísal schvaľujúci list a poslal ho…

Prejsť na článok
Severokórejskí hackeri sa sústredia na krádeže tajných informácií vojenského charakteru. Hackeri v službách KĽDR uskutočnili globálnu kybernetickú špionážnu kampaň s cieľom ukradnúť tajné vojenské informácie na podporu zakázaného programu jadrových zbraní Pchjongjangu, uviedli v spoločnom vyhlásení Spojené štáty, Veľká Británia a Južná Kórea. Hackeri, ktorých výskumníci v oblasti kybernetickej bezpečnosti označujú…

Prejsť na článok
Dolná komora Kongresu USA odsúdila nekonanie Kamaly Harrisovej v otázke južnej hranice. Snemovňa reprezentantov Kongresu Spojených štátov schválila rezolúciu, ktorou „dôrazne odsudzuje“ administratívu prezidenta Joea Bidena a jeho „hraničného cára“, viceprezidentku Kamalu Harrisovú, za „neschopnosť zabezpečiť hranice Spojených štátov“. Prekvapením bolo, že zatiaľ čo republikáni hlasovali podľa straníckej línie, rezolúciu…

Prejsť na článok
Poradca Kremľa obvinil NATO z plánov zriadiť námornú základňu v Azovskom mori. Poradca ruského prezidenta Vladimira Putina Nikolaj Patrušev obvinil Severoatlantickú alianciu zo zámerov zriadiť si námornú vojenskú základňu v Azovskom mori. Moskva tieto plány podľa neho zmarila, nespresnil však, kedy k tomu malo dôjsť. USA podľa Patruševa plánujú v bližšie neurčených krajinách…

Prejsť na článok
Elon Musk: Humanoidné roboty začneme vyrábať budúci rok. Spoločnosť Tesla, ktorá vyrába elektromobily, začne od budúceho roka produkovať a používať humanoidné roboty, informoval jej zakladateľ Elon Musk. Ešte v apríli pritom vyhlásil, že robot s názvom Optimus by mal byť v predaji koncom roka 2025. „Budúci rok…

Prejsť na článok
Ďalšiu debatu prezidentov USA by mohla hostiť Fox News. Spoločnosť Fox News Media ponúkla kampaňovým výborom republikánskeho nominanta Donalda Trumpa a demokratickej de facto kandidátky a viceprezidentky Kamaly Harrisovej usporiadanie debaty v podobnom formáte, aký usporiadala 27. júna stanica CNN. Debatu naplánovali ešte Trump s prezidentom Joeom Bidenom,…

Prejsť na článok
Skupina G7 pracuje na pôžičke 50 miliárd dolárov pre Ukrajinu z ruských aktív. Skupina siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta má do októbra uzavrieť rámcovú dohodu o pôžičke 50 miliárd dolárov pre Ukrajinu, ktorá bude krytá zmrazenými ruskými aktívami. Informoval o tom eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. Vo vzťahu k technickým a právnym aspektom pôžičky sa podarilo…

Prejsť na článok
Firme Meta hrozí v EÚ niekoľkomiliardová pokuta. Internetovej spoločnosti Meta hrozí v Európskej únii pokuta vo výške niekoľkých miliárd eur z dôvodu porušenia pravidiel na ochranu hospodárskej súťaže. Agentúru Reuters o tom informovali zdroje oboznámené so záležitosťou. Európska komisia by mala pokutu vymerať v najbližších týždňoch. Protimonopolné orgány európskeho…

Prejsť na článok
Ukrajinská polícia zadržala podozrivého v prípade vraždy nacionalistky Farionovej. Polícia v meste Dnipro zadržala 18-ročného Viačeslava Zinčenka, ktorý mal minulý piatok postreliť do hlavy bývalú ukrajinskú poslankyňu a jazykovedkyňu Irynu Farionovú (60). Farionová sa ako poslankyňa krajne pravicovej strany Svoboda stala známou svojimi protiruskými vyjadreniami i kontroverznými kampaňami…

Prejsť na článok
Kto je páter Šebastián Košút, ktorého ocenil poľský prezident Duda. Poľský prezident Andrzej Duda vyznamenal katolíckeho kňaza, ktorý spája Slovákov a Poliakov a ich boj za slobodu. Ocenenie dnes odovzdal veľvyslanec Maciej Ruczaj. Páter Šebastián Košút (poľsky Sebastian Koszut) sa narodil na Slovensku, no vyrastal v Poľsku, hoci…

Prejsť na článok
Holandsko bude na OH reprezentovať odsúdený pedofil. Kompetentní čelia kritike. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) čelí v predvečer otvorenia hier výzvam namiereným proti účasti holandského plážového volejbalistu Stevena van de Veldeho, ktorý je právoplatne odsúdeným pedofilom, ktorý v minulosti znásilnil 12-ročné dievča. Informoval o tom britský…

Prejsť na článok
Členovia ozbrojených zborov by si mali prilepšiť. Ministri avizovali 5-tisícový príspevok. Príslušníci ozbrojených zborov by mohli mať od januára 2025 zvýšený príspevok na bývanie priemerne o 200 eur. Avizovaný je aj návrh na zavedenie jednorazového stabilizačného a náborového príspevku vo výške 5-tisíc eur. Na štvrtkovej tlačovej…

Prejsť na článok
Brazília na stretnutí G20 navrhla daň pre miliardárov. Ministri financií skupiny G20 na svojom zasadnutí v Riu de Janeiro pracujú na spoločnom vyhlásení o zdaňovaní najvyšších príjmov. Zavedenie takzvanej dane pre miliardárov, ktorú chce presadiť brazílsky hostiteľ, však zostáva kontroverznou otázkou. V návrhu vyhlásenia zo samitu skupiny G20 požaduje progresívne…

Prejsť na článok
Výmena názorov pre zanedbaný školský areál. Aufrichtová kritizuje starostu Starého Mesta. BRATISLAVA – Výmenou názorov sa skončila debata medzi starostom bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Matejom Vagačom a jej bývalou starostkou Zuzanou Aufrichtovou. Tá informovala o žalostnom stave areálu Základnej školy na Dubovej ulici. Priestor pritom…

Prejsť na článok
Musk Trumpovi nepovedal o plánovanom dare 45 miliónov dolárov. Republikánsky kandidát na prezidenta USA Donald Trump tvrdí, že mu miliardár Elon Musk svoje plány o darovaní jeho kampaňovému výboru 45 miliónov dolárov neoznámil. Povedal to v rozhovore pre televíziu Fox News. Miliardár sa totiž nedávno…

Prejsť na článok
Traja ministri športu rokovali v Paríži. Keketi sa stretol s kolegami z Ukrajiny a Talianska. Všetci traja sa zhodli na prehĺbení spolupráce a odhodlaní pokračovať vo výmene skúseností a podpore spoločných iniciatív. Slovenský šéf rezortu na stretnutí s talianskym ministrom športu Andreom Abodim predstavil novovzniknuté ministerstvo cestovného ruchu a športu…

Prejsť na článok
Vystrašeného malého bežca ochránili. Pomohli mu policajti aj medvedík. Príslušníci v utorok krátko pred obedom spozorovali v blízkosti Saratovskej ulice sedemročného autistického chlapca, ktorý bežal cez električkovú trať, prešiel cez hlavnú cestu počas plnej premávky a utekal v smere do Karlovej Vsi po pravej krajnici.  Ako…

Prejsť na článok
Členovia Únie musia nominovať na komisárov muža i ženu, upozornila Česko šéfka EK. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová listom vyzvala českú vládu, aby na eurokomisárov nominovala muža aj ženu. Napriek výzve, ktorú šéfka exekutívy vyhlásila tesne po svojom znovuzvolení, Praha nominovala len ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu. „Úrad vlády…

Prejsť na článok
Maďarsko otvorilo schengenskú bránu ďalším pracujúcim, expert hovorí o ohrození bezpečnosti. K našim južným susedom môžu od 8. júla pricestovať občania Ruska a Bieloruska a s takzvanou národnou kartou legálne vstupujú na pracovný trh. Budapešť tak otvorila schengenskú bezpečnostnú bránu, konštatuje maďarská redakcia magazínu Forbes. O význame hosťujúcich pracovníkov z Ruska z hľadiska…

Prejsť na článok
Prípravné práce na stavbu vojenskej nemocnice v Prešove sa už začali. Celý projekt má byť financovaný rezortom obrany, ktorého šéf deklaroval, že je ministerstvo na to pripravené. Nová nemocnica má byť koncovým typom zdravotníckeho zariadenia, ktorý v regióne Šariš poskytne viac ako 2 800 pracovných miest…

Prejsť na článok
Vlajkonosiči na OH v Paríži sú už známi. Na piatkovom oficiálnom ceremoniáli otvorenia letných olympijských hier 2024 v Paríži sa tejto úlohy za Slovensko zhostia vodní slalomári Jakub Grigar a Zuzana Paňková. Informoval o tom informoval portál Slovenského olympijského a športového výboru. Úvod športového sviatku sa uskutoční na rieke…

Prejsť na článok
Česko vydalo správu o extrémizme. Ruskej propagande sa darí, kým iné hnutie narazilo. Rusko v prvej polovici tohto roka podnikalo proti Česku rôzne hybridné operácie, ktorých cieľom bolo oslabovať dôveru ľudí v štát. Okrem „kremeľskej propagandy“ na českej extrémistickej scéne dominovalo „antisystémové hnutie“, začalo však narážať na svoje limity. V správe o extrémizme za prvý polrok 2024…

Prejsť na článok
Prezident Peter Pellegrini podpísal novelu Trestného zákona. Do Trestného zákona sa zavádza napríklad úprava posudzovania vplyvov zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích lehôt v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej lehoty pri trestných činoch poškodzujúcich finančné záujmy…

Prejsť na článok
Mier na Ukrajine nie je možný bez Ruska a Číny, tvrdí český prezident. Bez týchto dvoch krajín pri rokovacom stole podľa Petra Pavla nebude možné dosiahnuť žiadne mierové rokovania. Vyjadril sa tak v rozhovore pre tlačovú agentúru ČTK. Rozhodujúcimi budú voľby vo viacerých krajinách i únava z vojny na oboch stranách frontu. Bývalý generál už dávnejšie…

Prejsť na článok
Okrem Rakúska zlyhali všetky štáty pri zavedení európskych pravidiel o obchode s emisiami. Eurokomisia zaslala členským štátom formálne oznámenie pre neúplnú implementáciu smernice o novom systéme obchodovania s emisiami ETS2 do národného práva. Okrem Rakúska netransponoval túto smernicu v plnej miere ani jeden členský štát. Členské štáty EÚ mali transponovať smernicu do svojich vnútroštátnych právnych…

Prejsť na článok
Aktivisti sú proti realizácii megalomanskej stavby v Demänovskej doline. Najväčšia lávka na svete by mala vzniknúť v Demänovskej doline. Zámer sa však nepáči ochranárom, ktorí tam žiadne megalomanské atrakcie nechcú. Skoro kilometrová stavba by spojila Priehybu s Peknou vyhliadkou a ponad dolinu by viedla až 120 metrov vysoko. „Bol…

Prejsť na článok
Na brehu jazera sa narodilo bábätko, asistovali pri tom plavčíci. Vo vodnom parku v Dunajskej Strede pomáhali budúcej mamičke práve plavčíci. Novorodeniatko sa na svet vypýtalo neobyčajnou rýchlosťou a nevydržalo ani do príchodu zdravotníkov.  „Stala sa u nás úžasná vec, na brehu jazera sa narodilo bábätko. Všetko sa zomlelo…

Prejsť na článok
Video: Policajný zásah šokoval Britov. Muža zákona suspendovali. Na videu je vidieť, ako policajt kopne do hlavy už spacifikovaného muža na zemi. Zásah vyvolal rozsiahle demonštrácie pred miestnou policajnou stanicou. Na sociálnych sieťach sa však nájdu aj hlasy podporujúce zákrok. Podľa manchesterskej polície…

Prejsť na článok
Ruské vojenské lode opäť zakotvia v Havane. Washington takéto zastávky pozorne sleduje. Pôjde o druhú takúto návštevu ruských vojenských lodí na Kube tento rok. Do havanského prístavu by sa mali v sobotu priplaviť výcviková loď Smoľnyj, fregata Neustrašimyj a tankovacia loď Jeľňa. Lode na Kube zotrvajú do 30.…

Prejsť na článok
Akcia „Horúce leto“ je v plnom prúde. Daniari už udelili pokuty za niekoľko desiatok tisíc eur. Od 1. do 23. júla zrealizovala Finančná správa 640 kontrolných nákupov, pričom porušenie zákona zistila v 289 prípadoch. Kontrolná akcia „Horúce leto 3“ je zameraná na evidenciu tržieb a používanie elektronickej registračnej pokladne. Za ani…

Prejsť na článok
Belgická polícia zadržala sedem ľudí podozrivých z prípravy teroristického útoku. V celej krajine vykonali ozbrojení príslušníci dovedna 14 razií. Prokuratúra priblížila, že zadržaní sú podozriví z účasti na aktivitách teroristickej skupiny, financovania terorizmu a prípravy teroristického útoku. O tom, či pôjdu do väzby, rozhodne súd.…

Prejsť na článok
Rumunské ministerstvo obrany potvrdilo nález úlomkov ruského drona. Našli sa pri obci Plauru na východe Rumunska, ktorá leží neďaleko hraníc s Ukrajinou. Pátranie po ďalších podľa ministerstva pokračuje. Rezort dodal, že miesta pravdepodobného dopadu sú mimo obytných oblastí. Takisto nebola poškodená infraštruktúra. Veliteľ…

Prejsť na článok
Zhruba 45 utečencov sa s člnom prevrátilo na západe Jemenu do vody, prežili len štyria. Čln sa údajne prevrátil pre silný vietor, pričom plavidlo bolo preťažené. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov uviedol, že spolupracuje s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu a snaží sa zabezpečiť ochranu preživším. Orgány OSN neposkytli žiadne…

Prejsť na článok
Socialisti sa dištancujú od Smeru. Ich predseda za stranu kandidoval a radí premiérovi. Hnutie Socialisti.sk sa dištancuje od politiky premiéra Roberta Fica a jeho strany Smer. Hnutie považuje najsilnejšiu vládnu stranu za neľavicovú. Predseda Socialistov Artur Bekmatov však za Smer v parlamentných voľbách kandidoval zo 150. miesta a…

Prejsť na článok
Na bratislavskom letisku minimalizuje strety lietadiel s vtáctvom nevídaný pomocník. Výr skalný je najväčší druh sovy na Slovensku. Aj preto sa práve túto sovu rozhodli využiť na bratislavskom letisku, kde plaší vtáctvo a iné zvieratá, aby nedochádzalo k ich stretom s lietadlami. „Je to najväčší…

Prejsť na článok
Medvedica zaútočila na cyklistu. Utrpel tržné a hryzné poranenia, zlomeninu kosti a podstúpil aj operáciu. Udalosť sa stala v stredu podvečer v lokalite Zajacová nad Trusalovou v Turanoch v blízkosti trasy turistického chodníka na Chleb, kde muža napadla vodiaca medvedica. Zranený zostáva naďalej hospitalizovaný na Ortopedickej klinike Univerzitnej nemocnice Martin…

Prejsť na článok
Izraelské sily postupujú hlbšie do Chán Júnisu, aktívne sú aj v Rafahu. Boje sa koncentrovali na východných predmestiach Chán Júnísu, kde Izrael v stredu objavil mŕtve telá piatich rukojemníkov, ktorých militantné hnutie Hamas unieslo počas útoku na Izrael 7. októbra. Miestni obyvatelia a prítomní zdravotníci uviedli, že…

Prejsť na článok
Olympiáda začala škandálom. Zápas vo futbale medzi Marokom a Argentínou narušili fanúšikovia. Duel B-skupiny medzi Marokom a Argentínou v 16. minúte nadstaveného času prerušili po vyrovnávajúcom góle Juhoameričanov na 2:2. Na ihrisko vtrhli rozzúrení marockí fanúšikovia a dostali sa do konfliktu s bezpečnostnými zložkami. Vyrovnávajúci gól Argentíny…

Prejsť na článok
Krajský súd rozhodol o treste pre lyžiara, ktorý usmrtil 8-ročného chlapca. Na štvrtkovom pojednávaní potvrdil pre 22-ročného Jakuba H. dvojročný podmienečný trest odňatia slobody za prečin usmrtenia z nedbanlivosti. Mladík bol začiatkom vlaňajšieho februára jedným z aktérov lyžiarskej zrážky v stredisku Veľká Rača – Oščadnica. Po…

Prejsť na článok
Giorgia Meloniová pricestuje v sobotu na niekoľkodňovú návštevu Číny. Pôjde o prvú návštevu talianskej premiérky od jej nástupu do funkcie v roku 2022. Talianska vláda vlani odstúpila od čínskej infraštruktúrnej iniciatívy Jeden pás, jedna cesta (OBOR). Taliansko bolo pritom jedinou krajinou skupiny G7, ktorá…

Prejsť na článok
Do registrov vojakov by mohli pribudnúť aj fotografie ich tetovaní. V priebehu výkonu štátnej služby by sa mohli vyhotovovať fotografie tetovaní vojakov opakovane, ak dôjde k ich zmene, doplneniu alebo odstráneniu. Vyplýva to z novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorú predložilo ministerstvo obrany…

Prejsť na článok
Kyjev tvrdí, že Rusko stiahlo všetky svoje vojenské lode z Azovského mora. Časť ruských plavidiel sa tam uchýlila po úderoch Ukrajiny na polostrov Krym. „V Azovskom mori už nie sú žiadne ruské vojenské lode. Zdá sa, že začali niečo tušiť,“ povedal hovorca ukrajinského námorníctva Dmytro Pletenčuk. Ukrajinské…

Prejsť na článok
Generálny prokurátor Žilinka reaguje na správu Európskej komisie o stave právneho štátu. Obavy vyslovené Európskou komisiou v súvislosti so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry a právomocou generálneho prokurátora zrušovať rozhodnutia nižších prokurátorov vychádzajú z neznalosti alebo nepochopenia koncepcie ústavného postavenia a úloh prokuratúry Slovenskej republiky. Rovnako aj účelu…

Prejsť na článok
Záujem o psie hotely rastie. Kedy však majiteľom zvieraťa patrí finančná kompenzácia?. Zvierací ombudsman sa za 13 rokov praxe stretol s množstvom prípadov, kedy pobyt v zariadení ako psí hotel či škôlka zanechal na zvieratách trvalé následky práve vinou majiteľa zariadenia. „Napríklad psík prišiel o oko alebo…

Prejsť na článok
Dopravná nehoda v bratislavskej Petržalke si vyžiadala jednu obeť. Zrážku s nákladným autom neprežil 42-ročný motocyklista. K nehode došlo vo štvrtok krátko pred deviatou hodinou v križovatke ulíc Betliarska a Bzovická.  Premávku aktuálne usmerňujú dopravní policajti.  (fb, kol)

Prejsť na článok
Ruské a čínske bombardéry spoločne hliadkovali v okolí Aljašky. „Letecká skupina zložená z ruských strategických bombardérov Tu-95 a strategických bombardérov Sien H-6 čínskych vzdušných síl uskutočnila vzdušné hliadky nad Čukotským morom, Beringovým morom a severnou časťou Tichého oceána,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany. Tieto manévre…

Prejsť na článok
Šéfovia futbalových líg a zástupcovia futbalistov podali sťažnosť Európskej komisii na FIFA. Tá podľa nich zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu, keď jednostranne určuje hrací kalendár pre medzinárodné súťaže. Jednotlivé národné ligy ho musia nasledovať. Tento postup podľa nich ohrozuje ekonomické záujmy líg a zdravie hráčov. Sťažnosť…

Prejsť na článok
Šokujúci prípad pri Žiline. Mŕtvolu muža prišiel lekár obhliadnuť až po 12 hodinách. Dovtedy ležalo telo prikryté na podlahe penziónu, prechádzali okolo neho hostia a aj kolegovia nebohého.  Ako informuje portál noviny.sk, syn muža dostal informáciu, že jeho otcovi prišlo zle v penzióne, kde bol práve ubytovaný. Po príchode na miesto sa ho…

Prejsť na článok
Slovensko sa stáva jednou z najchudobnejších krajín Európy. Problém na trhu práce treba riešiť. Republiková únia zamestnávateľov na štvrtkovej tlačovej konferencii poukázala na problém národného hospodárstva – ľudský kapitál. „Momentálne sú zamestnávatelia odsúdení hľadať nie kvalifikovaných ľudí, ale akúkoľvek pracovnú silu, ktorá je motivovaná zapojiť sa do procesu,“ povedal…

Prejsť na článok