Som komunista, vyhlásil bývalý americký vojak a prebehol od Ukrajincov k Rusom

Američan John McIntyre. Reprofoto: Twitter Američan John McIntyre. Reprofoto: Twitter

Po roku bojov po boku Ukrajincov prebehol k Rusom bývalý americký vojak John McIntyre. Vyhlasuje sa za komunistu, antifašistu a špióna, ktorý si splnil svoju misiu. Bizarný prípad znova ukazuje na ideologickú rôznorodosť dobrovoľníkov a žoldákov vo vojne na Ukrajine.

Tento Američan si vraj v minulosti odkrútil dva roky na vojenskej základni Fort Bliss v Texase. Do ukrajinskej cudzineckej légie vstúpil podľa svojich slov vlani v marci. Neskôr vraj bojoval v prápore Karpatska Sič. Do Ruska sa mu poradilo dostať vo februári tohto roka. Teraz je v Moskve.

„Som komunista a antifašista,“ vyhlásil McIntyre v rozhovore pre televíziu RT. Uviedol, že na Ukrajine sa snažil nazbierať čo najviac užitočných informácií a potom prebehnúť cez front.

Ďalej opísal, ako utiekol z ukrajinskej Odesy do Moldavska. „Musel som odísť… Myslel som si, že ma zabijú. Moja rodina mi dala 300 dolárov, aby som sa dostal do Kišiňova, potom som išiel do Istanbulu a potom do Moskvy,“ povedal.

McIntyre hovoril aj o nacistických symboloch v radoch Ukrajincov. „Keď som prišiel, bol som naozaj prekvapený. Všetci mali tetovania a nacistické symboly,“ tvrdí Američan. Niektorí západní žoldnieri, napríklad z Chorvátska a Českej republiky, mu podľa jeho slov priamo hovorili, že „Rusi nie sú nacisti, my sme nacisti“.

Bizarný prípad McIntyra znova ukazuje na zvláštne ideologické pozadie jednotlivcov a skupín bojujúcich vo vojne na Ukrajine. Viaceré fotografie a videá napríklad dokazujú, že na niektorých ruských tankoch zaviali napríklad vlajky ZSSR. Okrem klasických kosákov a kladív sa však medzi proruskými separatistami objavili aj podobizne marxistického revolucionára Che Guevaru alebo ruské vlajky s nápisom Antifa.

Rusko dlhodobo obviňuje Ukrajincov z podpory nacistickej ideológie. Množstvo mužov vyznávajúcich ultrapravicové ideológie však bojuje ako na ukrajinskej, tak aj na ruskej strane. V prípade Ukrajiny sa hovorí najmä o prápore Azov, zatiaľ čo u Rusov sa ukazuje na nacionalistov medzi žoldákmi z radov vagnerovcov.

Bizarnú mozaiku ideologických pozadí bojujúcich strán posilňuje náboženský aspekt. Na strane separatistov ešte počas prvej vojny bojovalo takzvané ruské pravoslávne vojsko alebo kozáci, ktorí podľa vlastných slov chceli obnoviť Ruské impérium na čele s cárom. Zástavy symbolizujúce pravoslávnu, respektíve kresťanskú vieru, bolo vidieť na niektorých ruských vozidlách počas vpádu na Ukrajinu. Na strane Ukrajiny aj Ruska bojujú aj moslimskí vojaci.

https://standard.sk/179839/nacisticka-ukrajina-fasisticke-rusko-na-oboch-stranach-bojuje-zmes-skoro-vsetkeho/


Ďalšie články