Útok na Daniela Tupého: Chodili sme sa zabávať mlátením nezávislákov

Advokát Adam Puškár, ktorý je obvinený z vraždy Daniela Tupého, prichádza na Okresný súd Bratislava. Foto: Profimedia

„Ty vy..baný antifák, vieš, kto my sme, my sme skinhedi!“ vykrikovali agresori na partiu mladíkov, ktorých napadli v osudný deň 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave pri útoku, pri ktorom zahynul 21-ročný študent Daniel Tupý. Vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry sa podarilo na základe svedeckých výpovedí vytvoriť obraz o útoku. Partia skinhedov sa stretla práve za účelom útoku, považovali to za víkendovú zábavu.

Podľa uznesenia o stíhaní NAKA z 23. marca, ktoré má Štandard k dispozícii, sa advokát Adam Puškár 4. novembra 2005 krátko pred pol jedenástou večer po „predchádzajúcej dohode a úmysle niekomu ublížiť“ stretol s ďalšími trinástimi členmi skinhedskej partie zvanej Rebel Klan Engerau.

Na Tyršovo nábrežie prišli na troch autách a po ich zaparkovaní sa pustili do partie šiestich študentov, medzi ktorými bol aj Daniel Tupý. Kým zvyšok partie mlátil ostatných študentov, Puškár mal Danielovi spôsobiť „doposiaľ nestotožnenou bodnou zbraňou viacnásobné bodné a bodnorezné zranenia“ do oblasti hrudníka, ramena a stehna. Bodné rany mohli mať podľa znaleckého posudky hĺbku 10 až 12 centimetrov a vznikli v rýchlom časovom slede za sebou. Polícia odhaduje, že nôž, ktorý Puškár následne zahodil do Dunaja, mohol mať dĺžku 15 centimetrov.

„Obvinený musel mať vedomosť o tom, že ak na poškodeného útočí v takej intenzite a takou silou s bodnou zbraňou, ako na neho útočil na oblasť hrudníka, kde sa nachádzajú životne dôležité orgány, môže poškodenému spôsobiť zranenia nezlučiteľné so životom,“ konštatuje vyšetrovateľ v obvinení.  

Daniel Tupý po týchto ranách vykrvácal a kým sa mu kamaráti následne snažili pomôcť, došlo k zástave srdca. 14 chlapcov z Puškárovej partie z miesta činu následne rýchlo nasadlo do áut a ušlo. S výnimkou samotného vraha zrejme netušiac, že práve došlo k vražde.

Pamätník Daniela Tupého na Tyršovom nábreží v Bratislave. Foto: Matúš Zajac

Cestou zo Starého mosta do Propelera

Danielovi kamaráti polícii už dávnejšie opísali priebeh večera, ktorý strávili spolu na nábreží. Okolo siedmej večer sa mala partia šiestich chlapcov stretnúť v pohostinstve Ponorka, odkiaľ odišli pred záverečnou, a krátko pred desiatou hľadali ďalšie miesto, kam by sa pobrali.

Daniel sa s dvoma kamarátmi pobral po víno do neďalekého Tesca, kde však nepochodili, aj tu už bolo zavreté. Podobne dopadli aj v klube Stoka. Vybrali sa tak do bývalého podniku Propeler na opačnej strane Dunaja. Krátko potom, ako zišli zo Starého mosta, ich napadla partia útočníkov. Jeden zo svedkov, ktorý šiel na bicykli, z mosta schádzal inou trasou a keď kamarátov pri divadle Aréna dobehol, ktosi ho odzadu za ruksak stiahol k zemi.

Stihol si ešte všimnúť, že Daniel kráčal za ostatnými kamarátmi ako posledný a zrejme telefonoval. Jeden z útočníkov na nich mal počas bitky kričať: „Ty vy..baný antifák, vieš, kto my sme, my sme skinhedi!“ Svedok Rastislav si až neskôr v sanitke uvedomil, že má na ramene bodnú ranu, predtým sa domnieval, že ho rameno bolí len z kopancov a úderov, pri strese z útoku bodnutie nožom vraj ani nezacítil.

Podstatné však bolo čosi iné. Potom, ako útočníci dokonali svoj skutok a ušli, si všimol, že pri tele jeho kamaráta Daniela, ktorý ležal asi desať až pätnásť metrov od neho, sa skláňajú jeho kamaráti. Videl, že je v bezvedomí a mal krvavú tvár.

Chlapci útok opísali ako náhly a nepredvídateľný, pred ním si žiadne osoby ani nevšimli, udalosti nepredchádzal žiaden konflikt. Prvé rany od temných mužov prišli odzadu, útok trval len asi minútu. Skinhedi ich zhodili na zem a mlátili, jednému z nich zhodili basgitaru, ktorú mal na chrbte.

Dvom chlapcom sa pred násilníkmi podarilo ujsť do baru Propeler, kde ich už neprenasledovali.

Jeden z nich si pamätá len na náhly úder päsťou do tváre. Keď sa obzrel, videl čiernu postavu, ktorej kvôli tme nevidel do tváre. Počas úteku počul, ako po ňom kričia: „Poď sem, ty hajzel!“

Krátko nato sa ku kamarátom vrátili a na zemi videli ležiaceho Daniela a ďalšieho zakrvaveného chlapca. Daniela osvietilo auto počas toho, ako sa mu kamaráti snažili pomáhať a udržať pri vedomí až do príchodu sanitky. Už však bolo neskoro.

Pre políciu však boli podstatnejšie výpovede samotných účastníkov bitkárskej partie skinhedov, ktoré sa vzájomne konzistentne dopĺňali a zhodovali.

https://standard.sk/336943/advokata-adama-puskara-obvineneho-z-vrazdy-daniela-tupeho-vzali-do-vazby/

Netušili sme, že ho zabil

Kľúčovým svedkom bol Vladimír Malíček, v partii zrejme najbližší kamarát Adama Puškára, o ktorom už médiá informovali, že ide o policajta, ktorý pôsobil aj na Kriminálnom úrade finančnej správy.

(viac…)
Matej Gašparovič

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]