Fico: Keby 29. októbra spolu s komunálnymi voľbami bolo aj referendum, bolo by úspešné

Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Róbert Fico si je istý, že keby v sobotu 29. októbra spolu s komunálnymi voľbami prebiehalo aj referendum k predčasným voľbám, bolo by úspešné.

Robert Fico. Foto: Jakub Kotian/TASR Robert Fico. Foto: Jakub Kotian/TASR

„Pani prezidentka prvé referendum zmarila, toto druhé nemohla zmariť, ale zabránila, aby bolo v čase volieb, čo by v konečnom dôsledku ušetrilo peniaze aj čas,“ podotkol Fico na tlačovej besede.

Predseda strany rovnako tvrdí, že prezidentka chráni Matoviča a Hegera (OĽaNO), a preto bolo potrebné referendum v čase volieb presunúť a vyzval prezidentku, aby si spytovala svedomie.

Prezidentka si môže vybrať ľubovoľný deň v rámci najbližších 90 dní a predseda strany Smer-SD si je istý, že sa bude snažiť, aby to bol deň, keď príde čo najmenej ľudí. „V konečnom dôsledku je na ľudoch, aby sa rozhodli, či chcú predčasné parlamentné voľby,“ uzavrel.

Rozhodnutie Ústavného súdu Fica nevyrušuje, nemá podľa neho vplyv na konanie referenda

Fico avizoval, že rešpektuje stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, podľa ktorého nie je navrhovaná referendová otázka o bezodkladnej demisii vlády v súlade s Ústavou SR. Podľa jeho slov je podstatné, že sa referendum bude konať. Povedal to na tlačovej konferencii v Košiciach.

„My sme úspech dosiahli. Smer-SD inicioval referendum, referendum bude. A bude o takej zmene Ústavy SR, ktorá umožní predčasné voľby. Dnešné rozhodnutie nás nevyrušuje, pretože nemá absolútne žiadny vplyv na konanie referenda,“ povedal s tým, že v referende bude otázka, ktorú považujú za najzávažnejšiu.

Pôjde o otázku o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR, či už referendom alebo rozhodnutím parlamentu, a o vypísaní predčasných volieb.

Prvá otázka mala mať motivačný charakter

Otázka, či ľudia súhlasia s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu, mala podľa Fica predovšetkým motivovať k väčšej účasti na referende. Ako dodal, teraz je na ľuďoch, či chcú na Slovensku predčasné parlamentné voľby. Ak áno, budú ich žiadať, aby to išli vyjadriť v referende.

Pre pochybnosti o ústavnosti predmetu referenda v prípade prvej otázky o bezodkladnej demisii vlády sa na ÚS obrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Od rozhodnutia súdu záviselo, či referendum, ktoré vypíše, bude mať jednu alebo dve otázky. Druhá otázka je podľa hlavy štátu v súlade s ústavou.

Podľa Smeru-SD súčasná vláda zlyháva a jediným riešením ústavnej krízy, v ktorej sa krajina podľa nej nachádza, sú predčasné parlamentné voľby. Parlamentná aj mimoparlamentná opozícia by ich chcela dosiahnuť cez referendum. Predstavitelia Smeru-SD odovzdali koncom augusta v Prezidentskom paláci 406 039 podpisov za vyhlásenie referenda o páde vlády a zmene Ústavy SR.

(sita, tasr, sak)


Ďalšie články