Zadržali osobu zodpovednú za bombový útok v Istanbule, oznámil minister

Turecká polícia zadržala osobu, ktorá v nedeľu v centre Istanbulu nastražila bombu, pri ktorej výbuchu zahynulo najmenej šesť ľudí. Pre štátnu tlačovú agentúru Anadolu to v pondelok povedal turecký minister vnútra Süleyman Soylu. Z útoku zároveň obvinil kurdských militantov.

Výbuch v Istanbule. Foto: Reprofoto Twitter/ Elint News Výbuch v Istanbule. Foto: Reprofoto Twitter/ Elint News

K explózii došlo v nedeľu popoludní na rušnej pešej zóne na Triede nezávislosti (Istiklal Caddesi). Okrem obetí na životoch si vyžiadala aj vyše 80 zranených. Prípad vyšetrujú ako teroristický čin.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho viceprezident Fuat Oktay predtým uviedli, že útok mohla vykonať žena. Minister vnútra sa k tomu v pondelok zatiaľ nevyjadril.

„Podľa našich zistení je zodpovedná teroristická organizácia PKK,“ povedal Soylu v zmienke o militantnej organizácii Strana kurdských pracujúcich.

Oblasť Istanbulu, kde nastal výbuch, bola terčom bombových útokov aj v rokoch 2015-16. K útokom vtedy došlo i v Ankare a ďalších tureckých mestách. Väčšinou ich pripísali džihádistickej organizácii Islamský štát a kurdským militantom. O život vtedy prišlo takmer 500 ľudí a viac ako 2000 osôb utrpelo zranenia.

(tasr)


Ďalšie články