Turecko z výbuchu v Istanbule obviňuje kurdských militantov

Turecký minister vnútra Süleyman Soylu v pondelok obvinil kurdských militantov z výbuchu, pri ktorom v nedeľu v Istanbule prišlo o život najmenej šesť osôb. Polícia podľa ministra zadržala 22 podozrivých vrátane osoby, ktorá bombu nastražila.

Okoloidúci sa pozerajú na miesto výbuchu v Istanbule. Foto: TASR/AP Okoloidúci sa pozerajú na miesto výbuchu v Istanbule. Foto: TASR/AP

Príkaz na uskutočnenie útoku bol podľa Soyla vydaný v meste Ajn al-Arab (Kobané) na severe Sýrie, kde turecká armáda v posledných rokoch bojuje proti kurdským Ľudovým obranným jednotkám (YPG).

„Vyhodnotili sme, že pokyny na útok prišli z Ajn al-Arab,“ povedal Soylu. Dodal, že osoba, ktorá útočila, prešla do Turecka cez oblasť Afrín na severe Sýrie. Minister tiež pripomenul, že polícia okrem tejto osoby zadržala aj ďalších 21 ľudí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho viceprezident Fuat Oktay uviedli, že útok mohla vykonať žena.

Výbuch nastal v nedeľu popoludní okolo 16.20 miestneho času na rušnej pešej zóne na Triede nezávislosti (Istiklal Caddesi). Všetkých šesť obetí boli tureckí občania, píše agentúra Reuters. Okrem mŕtvych si explózia vyžiadala aj vyše 80 zranených. Prípad polícia vyšetruje ako teroristický čin.

Turecko od roku 2016 uskutočnilo tri veľké vpády proti YPG v severnej Sýrii a kontroluje rozsiahle oblasti v sýrskom pohraničí. Ankara kurdské milície považuje za ozbrojené krídlo Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko, EÚ a USA zaradili na zoznam teroristických organizácií.

PKK od roku 1984 vedie ozbrojený boj za autonómiu a posilnenie práv pre Kurdov v Turecku, ktorý si už vyžiadal desaťtisíce obetí.

(tasr)


Ďalšie články