Rusko si zvolilo Heničesk za "dočasné hlavné mesto" Chersonskej oblasti, tvrdia Briti

Britské ministerstvo obrany vo svojej najnovšej správe o vojne na Ukrajine uviedlo, že ruské sily si po odchode z Chersonu určili za "dočasné hlavné mesto" okupovanej oblasti prístav Heničesk na pobreží Azovského mora. Informoval o tom portál britskej stanice Sky News.

Ruskí vojaci v Chersonskej oblasti. Zdroj: Profimedia Ruskí vojaci v Chersonskej oblasti. Zdroj: Profimedia

Výber tejto lokality „naznačuje priority a obavy ruských veliteľov“, ktorí zhromažďujú a konsolidujú svoje jednotky na juhu Ukrajiny, dodáva na základe spravodajských informácií britské ministerstvo.

Ruskí vojaci majú v meste Heničesk „dobrú pozíciu“ proti prípadným ukrajinským hrozbám z Chersonu na západe a tiež zo severovýchodu a rýchlo ich môžu posilniť jednotky z Krymského polostrova. Ten Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo v roku 2014.

Táto lokalita je navyše“mimo dosahu ukrajinských delostreleckých systémov, ktoré už spôsobili ťažké straty na ruských poľných veliteľských stanovištiach“.

Uplynulý týždeň ukrajinská armáda od Rusov dobyla naspäť veľkú časť Chersonskej oblasti vrátane metropoly Cherson. Ruskí vojaci sa stiahli na ľavý breh rieky Dneper.

Cherson bola jediná oblastná metropola, ktorú ruské jednotky od začiatku svojej invázie ovládli. Jej znovuovládnutie Ukrajincami preto znamená veľký úder pre ofenzívu ruského prezidenta Vladimira Putina, konštatovala AFP.

(tasr)


Ďalšie články