Vagnerovci sú podľa Prigožina v centre Bachmutu. Strácame tam dve roty denne, tvrdí ukrajinský vojak

Ukrajinský vojak hliadkuje v uliciach mesta Bachmut. Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Ruské sily postupne prenikajú do Bachmutu. Podľa niektorých odhadov už majú v rukách 30 percent mesta. Kyjev nevylučuje ústup. Šéf Vagnerovej skupiny však tvrdí, že jeho bojovníci sa už nachádzajú takmer v centre. Do regiónu zároveň prichádza "obdobie blata", ktoré zvyčajne zvýhodňuje brániace sa vojská.  

Rusi sa snažia obkľúčiť Bachmut zo všetkých strán. Ukrajinci si zatiaľ strážia západný výjazd z mesta. Ukrajinský generálny štáb potvrdil, že ruské jednotky pokračujú v postupe na Bachmut a útočia aj v samotnom meste.

Podľa správy amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) ruskí vojenskí blogeri informovali, že bojovníci žoldnierskej Vagnerovej skupiny si už upevnili kontrolu nad okrajom obce Jahidne, ktorá leží len kilometer severozápadne od Bachmutu. A presúvajú sa juhozápadným smerom k obci Chromove, cez ktorú prechádza cesta vedúca do Bachmutu. Túto trasu na západnom okraji mesta zatiaľ kontrolujú Ukrajinci.

Blogeri zároveň uvádzajú, že vagnerovci postúpili aj vo východnej časti Bachmutu, a to až k brehu rieky Bakhmutivka.

Zásadnejší pokrok Rusov však hlási Jevgenij Prigožin, hlava žoldnierskej Vagnerovej skupiny. Prigožin totiž vo štvrtok zverejnil video, ktoré údajne zachytáva jeho bojovníkov takmer v centre Bachmutu.

Video, ktoré Prigožin zverejnil na sociálnej sieti Telegram, zobrazuje mužov v uniformách, ako vztyčujú na polozbúranej poschodovej budove vlajku Vagnerovej skupiny. Jeden muž od radosti tancuje a v rukách drží gitaru, čo je odkaz na neoficiálnu prezývku vagnerovcov – "muzikanti". Prigožin v komentári píše, že video bolo nakrútené prakticky už v centre Bachmutu.

Agentúra Reuters upozorňuje, že sa jej nepodarilo bezprostredne overiť presnú lokalitu nakrútenia videa.

Podľa nemeckého novinára Juliana Röpckeho je možné už vizuálne potvrdiť, že Rusi dobyli približne 30 percent Bachmutu a že Ukrajinci majú pod kontrolou už len západný výjazd z mesta.

https://twitter.com/JulianRoepcke/status/1631048932783423489
(viac…)
Jozef Scheiner

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]