Prihlásiť sa

História vezme Trumpa na zodpovednosť za útok na Kapitol, vraví jeho bývalý viceprezident

Mike Pence. Foto: TASR/AP Mike Pence. Foto: TASR/AP

Bývalý americký viceprezident Mike Pence povedal, že história bude brať Donalda Trumpa na zodpovednosť za útok na Kapitol v roku 2021.        

„Prezident Trump sa mýlil,“ povedal Pence v prejave na sobotnej výročnej večeri prestížnej novinárskej organizácie Gridiron Club.        

„Nemal som právo zvrátiť voľby. A jeho nerozvážne slová ohrozili moju rodinu a všetkých v Kapitole v ten deň. A viem, že história bude hnať Donalda Trumpa na zodpovednosť,“ citovali ho viaceré médiá.        

Obaja poprední predstavitelia Republikánskej strany sú v spore od roku 2020, keď Pence odmietol úsilie Trumpa zvrátiť výsledky volieb a zostať pri moci. Niektorí z demonštrantov, ktorí 6. januára 2021 zaútočili na Kapitol (sídlo amerického Kongresu), vyzývali aj na obesenie Pencea. To ho prinútilo utiecť na bezpečné miesto.        

Trump sa v roku 2024 chce uchádzať o nový prezidentský mandát. Pence naznačil, že do zápasu o nomináciu Republikánskej strany sa tiež môže zapojiť.        

Gridiron Club je najstaršou a najprestížnejšou žurnalistickou organizáciou vo Washingtone. Výročné stretnutie Gridiron Dinner je jedno z mála podujatí, kde sa na neutrálnej pôde stretávajú politici s predstaviteľmi amerických médií. Býva skôr odľahčenou akciou s hudbou a parodickými vystúpeniami. Často si na nej politici vrátane prezidentov uťahujú sami zo seba. Aj Pence sa spočiatku snažil žartovať.        

„Z celého srdca, bez výhrad podporím republikánskeho nominanta na prezidenta v roku 2024 – ak to budem ja,“ vtipkoval.
Ostré vyjadrenia voči Trumpovi nikto nečakal. „Bola som na večeri a môžem potvrdiť, že Mike_Pence určite prekvapil sálu – ovislo veľa čeľustí,“ napísala na Twitteri Maryam Mujica, bývalá predstaviteľka ministerstva zahraničných vecí USA.

(tasr)