Patriarcha Kirill žiada koniec opatrení proti jeho cirkvi na Ukrajine

Kirill žiada ukonèenie opatrení proti ukrajinskej cirkvi spätej s Moskvou Patriarcha Kirill. Foto: TASR/AP

Hlava ruskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Kirill v sobotu požiadal pápeža Františka a ďalších náboženských lídrov, aby presvedčili Ukrajinu, nech zastaví zásahy proti historicky ruskému krídlu tejto cirkvi.        

Kyjev totiž v piatok nariadil ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UOC), aby opustila kláštorný komplex, v ktorom sídli. Ide o najnovší krok proti denominácii, ktorá je podľa ukrajinskej vlády proruská a spolupracuje s Moskvou, informuje tlačová agentúra Reuters.        

Kirill vyzval náboženských vodcov a medzinárodné organizácie, aby „vynaložili všetko úsilie na zabránenie násilnému zatvoreniu daného kláštora, ktoré povedie k porušeniu práv miliónov ukrajinských veriacich“, uvádza sa vo vyhlásení patriarchu.        

Kirill dôrazne podporil inváziu Ruska na Ukrajinu. UOC tvrdí, že prerušila všetky svoje vzťahy s Ruskom a moskovským patriarchátom a že je obeťou „politického honu na čarodejnice“.        

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) od vlaňajšieho októbra pravidelne vykonáva prehliadky v chrámoch UOC, uvaľuje sankcie na jej biskupov aj finančných podporovateľov a začala trestné stíhanie desiatok jej duchovných.        

Kirill vyjadril poľutovanie nad tým, že sú hrubo porušované práva a slobody ukrajinských veriacich. Medzi mnohými lídrami, ktorým je Kirillova výzva adresovaná, sú pápež František, arcibiskup z Canterbury Justin Welby, hlava egyptskej koptskej cirkvi Teodor II., generálny tajomník OSN António Guterres alebo šéf Úradu OSN pre ľudské práva (OHCHR) Volker Türk, uviedla ruská pravoslávna cirkev.        

Ukrajinské ministerstvo kultúry uviedlo, že UOC musí do 29. marca opustiť 980-ročný kláštorný komplex Kyjevsko-pečerská lavra v Kyjeve, kde má svoje sídlo.        

Väčšina ukrajinských pravoslávnych veriacich patrí k samostatnej vetve pravoslávneho vierovyznania – pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, ktorá vznikla pred štyrmi rokmi zjednotením vetiev nezávislých od moskovskej moci, vysvetľuje Reuters.

(tasr)


Ďalšie články