S riešením následkov požiaru v Banskej Štiavnici by mohla pomôcť EÚ, tvrdí europoslanec Hajšel

Foto: Ján Krošlák/TASR Foto: Ján Krošlák/TASR

Slovenský europoslanec Robert Hajšel (SMER-SD) inicioval list poslancov Európskeho parlamentu adresovaný komisárke Európskej únie pre kohéziu a reformy Elisu Ferreirovú s urgentnou žiadosťou o pomoc pri financovaní následkov požiaru, ktorý v sobotu zachvátil viaceré historické budovy starého centra Banskej Štiavnice.

Ako europoslanec informoval v tlačovej správe, v liste žiada, aby v súčinnosti s kompetentnými orgánmi SR Európska komisia urgentne preskúmala možnosti využitia existujúcich finančných nástrojov EÚ, ako sú štrukturálne fondy pri nevyhnutnej následnej obnove zničených historických a kultúrnych pamiatok.

“S následkami tak ničivého požiaru, aký včera zažila Banská Štiavnica, nemôže bojovať žiadne mesto samé. Pomôcť mu musí nielen slovenská vláda, ale aj Európska únia,” zdôraznil europoslanec Hajšel, podľa ktorého ide aj o čas, preto začal konať okamžite. O formách možnej pomoci z európskych zdrojov bude europoslanec osobne v Bruseli rokovať v nasledujúcich dňoch so zástupcami Európskej komisie a Európskeho parlamentu. „K listu sa môžu europoslanci pripojiť do pondelňajšieho rána,“ dodal Hajšel.

Situácia v Banskej Štiavnici je momentálne stabilizovaná, pričom hasiči likvidujú a lokalizujú ohniská spolu s opatreniami na zamedzenie opätovného rozšírenia požiaru. Požiar celkovo zasiahol sedem budov.

(sita)


Ďalšie články