Reexport liekov. Miliónový biznis, o ktorom všetky strany mlčia

Ilustračný obrázok. Foto: Matúš Zajac

V lekárňach chýbajú lieky na recept, lebo sú predmetom reexportu do zahraničia. Podľa žúp by mohli obchodovanie zastaviť najmä dva spôsoby: pokuty a odobratie licencie lekárňam, ktoré opakovane porušujú zákon. O tom prvom ministerstvo zdravotníctva mlčí a to druhé si vyžaduje legislatívnu zmenu.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič pred pár dňami informoval, že vďaka Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sme identifikovali rozsiahly nelegálny reexport liečiv zo Slovenska.
        
V dôsledku toho na našom trhu chýbajú lieky. „Snažíme sa mu ucelene nejakým spôsobom zabrániť. Napríklad novelou o liekoch 362 respektíve 363, ale aj ďalšími krokmi, ktoré máme," ubezpečil Palkovič.

Tento týždeň zasa ministerstvo uviedlo, že „citlivo vníma" tému nedostatku liekov, a preto minister zvolal stretnutie medzi Slovenskou lekárnickou komorou, Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), Asociáciou prevádzkovateľov sieťových lekární a Národným inštitútom pre hodnotu a technológie v zdravotníctve.

Zúčastnené strany tam mali skoordinovať postup voči lekárňam, ktoré porušujú zákon. Ako budú po novom postupovať, však nespresnili.

ŠÚKL mlčí

Hoci najväčší prínos na odhalení trestného činu má ŠÚKL, ten je na vyjadrenia skúpy.

„Vzhľadom na skutočnosť, že inšpekčné zistenia vo veci reexportu liekov sú predmetom prebiehajúcich správnych konaní, v ktorých nie je správnym orgánom právoplatne rozhodnuté, nebudeme vo veci poskytovať bližšie informácie, aby nedošlo k sťaženiu alebo k zmareniu účelu týchto správnych konaní," odpovedala na naše otázky hovorkyňa ústavu Jana Matiašová.

Mlčanie ŠÚKL-u však narúša informovanie o tomto negatívnom jave. Práve ŠÚKL vykonáva štátny dozor na úseku humánnej farmácie. Má teda tie najpresnejšie informácie o tom, aké lieky miznú, v akej hodnote, do ktorých štátov a z ktorých lekární.

Zhovorčivejšia je však šéfka českého náprotivku (SÚKL) Iveta Storová. Tá už českým médiám ochotne poskytla viacero rozhovorov, v ktorých čelila nepríjemným otázkam. V nedávnom vyjadrení pre český Rádiožurnál dokonca uviedla, že zo Slovenska sa dajú lieky vyviezť jednoduchšie než z Česka.

„Na Slovensku je trochu iná legislatíva. Keď k nim privezú lieky, ktoré nie sú primárne určené pre slovenský trh, neplatia pre ne prísne pravidlá na vývoz zo Slovenska,“ opísala Storová dieru v zákone.

(viac…)

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]