Prekvapujúci problém: Berlín žiada Čínu, aby prestala verbovať bývalých nemeckých vojenských pilotov

Novým nemeckým ministrom obrany sa má sta Boris Pistorius Boris Pistorius. Foto: TASR/AP

Nemecký minister obrany Boris Pistorius v sobotu vyzval Čínu, aby prestala s náborom bývalých nemeckých vojenských pilotov pre výcvik vlastných síl.

„Nastolil som otázku pilotov nemeckého letectva, ktorí boli zjavne najatí na výcvik (čínskych) pilotov,“ povedal prítomným novinárom Pistorius po stretnutí so svojím čínskym kolegom Li Šang-funom na každoročnej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii v Singapure známej pod názvom Dialóg Šangri-La.

„Dal som jasne najavo, že očakávam okamžité skončenie tejto politiky,“ povedal Pistorius. Dodal, že čínsky minister obrany najímanie bývalých nemeckých vojenských pilotov na výcvik nepoprel, avšak zľahčoval jeho dôležitosť. Ďalšie podrobnosti neuviedol.

Nemecký týždenník Der Spiegel a verejnoprávna televízia ZDF v piatok informovali, že Čína v posledných rokoch zamestnala niekoľko bývalých pilotov, aby poskytovali výcvik čínskym pilotom. Platy im boli zrejme vyplácané prostredníctvom fiktívnych spoločností na Seychelách, uviedli médiá.

Táto záležitosť veľmi znepokojuje výbor nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) pre dohľad na spravodajskými službami. Predseda výboru pre ZDF uviedol, že existujú obavy, že by mohlo dôjsť k vyzradeniu štátnych tajomstiev. Zmienení nemeckí piloti lietali na stíhačkách Eurofighter a zúčastňovali sa na cvičeniach NATO. Ministerstvo obrany plánuje začať vyšetrovanie. (tasr)


Ďalšie články