Prihlásiť sa

Zelenskyj stupňuje tlak proti generálovi Zalužnému, Ukrajinu to oslabuje. Izrael ukazuje v Gaze obrovskú prevahu

Le président ukrainien Volodymyr Zelensky rencontre le PDG de Fox Corporation Lachlan Murdoch, le journaliste de Fox News Benjamin Hall et le journaliste de The Sun Jerome Starkey en visite en Ukraine Foto: Profimedia.sk

Prinášame pravidelnú týždennú geopolitickú analýzu Petra Januru. Autor je dlhoročný kanadský diplomat momentálne mimo službu a pôsobí na Slovensku.

Na dvoch frontoch v dvoch vojnách došlo tento týždeň k významným posunom. Začnime najskôr tým, čo sa ukázalo v Izraeli, a potom si priblížime, čo znamená pre Ukrajinu konflikt medzi prezidentom Zelenským a generálom Zalužným, ktorý sa prehlbuje.

Čo znamená a čo prinesie dohoda o prímerí v Palestíne

Očakáva sa, že dočasná dohoda o prímerí s cieľom uľahčiť prepustenie desiatok ľudí zajatých ako rukojemníkov počas útoku Hamasu na Izrael prinesie vojnou unaveným Palestínčanom v Gaze prvú úľavu a rodinám zajatcov záblesk nádeje. S významnou sprostredkovateľskou úlohou Kataru, Egypta a Spojených štátov, sa Izrael a Hamas dohodli na štvordňovom pozastavení bojov. Dohoda medzi Izraelom a Hamasom by mala znamenať návrat 150 palestínskych väzňov zadržiavaných v izraelských väzniciach výmenou za prepustenie najmenej 50 žien a detí zadržiavaných Hamasom v Gaze. Do Gazy sa tiež dostane viac humanitárnej pomoci a paliva. Budú na to štyri dni a nad Gazou by nemali pri tom lietať izraelské drony.

Je isté, že obe strany sa v najbližších dňoch pokúsia interpretovať túto dohodu vo svoj prospech. Ponúkam predstavu, ako to môže vyzerať.

Hamas bude tvrdiť, že ide o jeho uznanie, že je legitímnou stranou v konflikte. Dohodu bude interpretovať zrejme tak, že Izrael bol nútený uznať, že Hamas stále zohráva dôležitú úlohu, keďže zadržiava viac ako 200 izraelských rukojemníkov a bez dohody s ním, sa nedá vec riešiť. Hoci obe strany nekomunikujú napriamo, možno to považovať za de facto uznanie zo strany Izraela, že Hamas je opačnou stranou konfliktu, s ktorou je nútený vyjednávať, respektíve uzavrieť dohodu. Z arabskej perspektívy Hamas „prinútil“ Izrael po 47 dňoch vojny zastaviť boje.

Ako vieme, Izrael sa k tomuto kroku neodhodlal z vlastnej vôle, ale pre obrovské vonkajšie aj vnútorné tlaky, z nemalej časti aj zo strany rodín rukojemníkov, ktorí sa stále nachádzajú v Gaze. Hamas si bude môcť počas prímeria oddýchnuť a zotaviť sa po týždňoch neustálych izraelských útokov zo vzduchu aj po zemi. Hamas si navyše pripíše zásluhy za zabezpečenie väčšej humanitárnej pomoci a paliva pre ľudí v Gaze.

Pre Izrael sa tento vývoj môže zdať ako ústupok, ale zdôrazňovať zrejme budú dokončenie operácie a naplnenie jedného z cieľov, ktorým je oslobodenie rukojemníkov, a pre naplnenie tohto cieľa robia všetko. Premiér Benjamin Netanjahu už vyhlásil, že toto prímerie nie je trvalé. Izrael si medzitým zachováva vojenskú kontrolu nad severnou polovicou pásma Gazy a pomaly, ale isto zabezpečuje celú oblasť vrátane mesta Gaza. Hoci úplné odstránenie celého hnutia Hamas môže byť nedosiahnuteľným cieľom, Izrael spôsobil organizácii značné straty a ponecháva si výlučnú autoritu pri určovaní budúcnosti Gazy.

O úspechu vojenskej operácie vypovedá aj to, že Izraelu sa doteraz podarilo obmedziť vlastné vojenské aj civilné straty, čím len dokazuje, že dlhodobým výsledkom tohto konfliktu by mohla byť de-eskalácia. Čo je tiež jeden z pomenovaných cieľov vojny. Prostredníctvom dohody o prímerí sú preto arabské a moslimské krajiny (spolu so zvyškom sveta) svedkami toho, že Izrael je ochotný konflikt zmierniť a že totálna vojna nie je jedinou možnosťou.

Ak to uzavrieme, prostredníctvom tejto dohody o humanitárnej prestávke Izrael pravdepodobne získal viac ako Hamas, pretože dosahuje svoje ciele a zároveň signalizuje, že nakoniec bude možné aj mierové riešenie. Eventuálne priame vojenské zásahy proti Izraelu sa preto teraz budú zdôvodňovať ťažšie.

Ukrajina začína mať stále väčšie problémy

Prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno poskytol rozhovor pre britský denník Sun, kde diskutoval o vyjadreniach hlavného veliteľa ozbrojených síl generála Valerija Zalužného pre iné britské médium, týždenník Economist. Generál Zalužnyj v rozhovore a analýze pre Economist tvrdil, že vojna sa dostala do patovej situácie, čo vrhlo svetlo (ale aj kontroverziu) na zložitú situáciu, v ktorej sa Ukrajina nachádza. Zalužnyj a Zelenskyj sa tým dostali do verejného sporu, keďže o stave a perspektíve vojny netvrdili to isté (Zelenskyj odmietol, že ide o pat).

Zdá sa, že tento spor pokračuje.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami