Katastrofálny nedostatok pediatrov by mohli pokryť lekári z Ukrajiny. Rezort zjednodušil uznanie ich diplomu

Pediatrička Klára Töröková. Foto: Milan Kapusta/TASR

Keby zo systému odišli všetci pediatri v dôchodkovom veku, o vyše 600-tisíc detí by sa nemal kto postarať. Ministerstvo zdravotníctva preto zjednodušilo podmienky uznávania vzdelania pediatrov z Ukrajiny.

Po absolvovaní skúšky spôsobilosti budú môcť pediatri z Ukrajiny konečne pôsobiť na Slovensku. Hoci títo odborníci ušli z vlasti pred ruskou agresiou, na Slovensku sa doposiaľ nevedeli zamestnať ako detskí lekári. Ukrajina totiž nemá harmonizovaný systém vzdelávania lekárov ako štáty EÚ. Zvlášť u nášho východného suseda študujú všeobecní lekári aj pediatri. Diplom z pediatrickej fakulty však Slovensko neuznáva.

Po novom to bude možné. Ukrajinským pediatrom postačí absolvovať jednodňovú skúšku s okamžitým ohodnotením. Budú ju môcť absolvovať v ukrajinskom alebo ruskom jazyku. Test pozostáva zo 60 otázok, pričom každá bude mať päť možností. Uspeje ten, kto správne zakrúžkuje 75 percent otázok.

Prvé overovanie sa bude zrejme konať už v apríli. Po tejto skúške nastúpia na odbornú dočasnú stáž a budú pracovať v pediatrických ambulanciách alebo v nemocniciach.

Náklady v hodnote dvesto eur za skúšku spôsobilosti bude hradiť po dohode s ministerstvom zdravotníctva organizácia UNICEF.

„Keď sa začal tento proces, uvedomovali sme si, že existuje určitá skupina pediatrov, ktorí sa starali o deti vo vojnou postihnutej krajine a my ich nevieme využiť. Bol to dlhý a náročný proces, potrebovali sme, aby boli zachované všetky smernice," povedala hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.

Nový systém podľa nej umožní, že všetci zahraniční pediatri budú môcť vykonávať svoje povolanie v slovenských ambulanciách bez toho, aby niekto spochybňoval ich vzdelanie. „Dúfame, že kolegovia, ktorí takto vstúpia do systému, zostanú na Slovensku, doplnia naše rady a budú môcť pracovať tak, ako každý iný slovenský pediater," uzatvorila Prokopová.

"Program bude k dispozícii aj ďalším špecializáciám," ozrejmil štátny tajomník Michal Palkovič.

Šanca dostať ich do systému rýchlejšie

Okrem skúšky spôsobilosti majú zahraniční doktori aj možnosť ďalšieho vzdelania.

"Budú môcť ísť aj na doplňujúcu skúšku, výsledkom ktorej bude uznanie titulu všeobecného lekára platného v celej EÚ. Postup je potom úplne rovnaký ako u našich lekárov a môžu si robiť atestácie," informoval v stredu na tlačovej besede dočasne poverený premiér a súčasne dočasne poverený minister zdravotníctva Eduard Heger.

Doplnková skúška sa však už koná v slovenčine. Spraviť ju môže zahraničný lekár hneď alebo po 18 mesiacoch odbornej stáže. „Poplatok za doplňujúcu skúšku klesol na päťsto eur, aby bola dostupnejšia," doplnil Heger, podľa ktorého bol pôvodný poplatok v sume 1 200 eur.

Následne ide lekár do atestačného procesu, ktorý trvá štyri roky. Ak preukáže dlhšiu prax, môžu sa mu až dva roky započítať do atestácie a môže sa stať plnohodnotným pediatrom skôr než je obvyklé.

Prokopová poznamenala, že budú mať klasický plat na úrovni absolventa lekárskej fakulty na Slovensku.

https://standard.sk/326662/simovicova-chybajucich-pediatrov-uz-nevychovame-preventivne-prehliadky-zvladne-robit-aj-zdravotna-sestra/

O deti sa už dnes nemá kto postarať

Ministerstvo zdravotníctva v minuloročnej analýze zistilo, že zo 79 okresov nemá ani jeden dostatok pediatrov. Rizikových je 33 okresov, rizikovo nedostatkových 32 okresov a v kritickom stave je až 14 okresov. V súčasnosti nám chýba aspoň 250 detských lekárov a ich priemerný vek je na úrovni 59 rokov.

Najviac cítiť ich nedostatok na Orave, v hladových dolinách na juhu Slovenska, ale kritickú a rizikovú absenciu badať aj v hlavnom meste a okolitých okresoch – teda v častiach, ktoré sú na tom ekonomicky lepšie a kde sa sťahujú mladší ľudia a očakáva sa vyšší populačný prírastok.

(viac…)

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]