DeSantis ohlásil kandidatúru neskoro. Ak chce poraziť Trumpa, bude potrebovať šťastie

Ron DeSantis. Foto: Facebook

Ron DeSantis je prvou post-Trumpovskou nádejou amerických konzervatívcov. Jeho problém ale je, že Trump síce ostatné voľby prehral, ale z politiky neodišiel. Prvý vážny post-Trump kandidát sa tak stáva priamym rivalom Donalda Trumpa v súboji o získanie nominácie Republikánskej strany. Jeho posledné – nie veľmi vydarené – mesiace, ktoré podčiarklo aj zvláštne ohlásenie kandidatúry, však naznačujú, že k získaniu nominácie má ešte veľmi ďaleko.  

V stredu podvečer ohlásil kandidatúru na prezidenta USA floridský guvernér Ron DeSantis. Tento krok sa očakával už dlho, dokonca sa zdá, že DeSantis, ktorý je považovaný za Trumpovho najvážnejšieho rivala, už ten najlepší čas premrhal.

Svedčia o tom aj výsledky prieskumov verejnej mienky, ktoré naznačujú, že katolícky politik s talianskymi koreňmi a obľúbenec republikánskych intelektuálov bude musieť doháňať značný náskok, ktorý si medzitým Trump vytvoril.

Zvláštne ohlásenie kandidatúry

Ron DeSantis oznámil svoju kandidatúru nezvyčajným a dnes sa zdá, že nie úplne šťastným spôsobom. Zatiaľ čo v minulosti kandidáti rozhodnutie zabojovať o nomináciu strany oznamovali na mítingoch spolu so svojimi priaznivcami, floridský guvernér tak učinil v živom vysielaní na sociálnej sieti Twitter. Na ňom sa okrem neho zúčastnil aj Elon Musk a David Sacks, ktorí plnili akúsi rolu moderátorov. Obaja hostia sú v USA známi ako boháči, ktorí bojujú proti woke kultúre a od ktorých sa očakáva, že prispejú značnými sumami na DeSantisovu kampaň.

Tento krok však vrhá na ohlásenie kandidatúry zvláštne svetlo. Prvým dôvodom je, že živé vysielanie sa uskutočnilo v akejsi virtuálnej „miestnosti“ Davida Sacksa na tejto sociálnej sieti a bolo bez obrazu. Len so zvukom. Na 21. storočie dosť zvláštne.

Druhým problémom bolo, že pre vysoký počet používateľov, ktorí chceli program počúvať, nastali veľké technické problémy. Vysielanie muselo byť najmä v úvode viackrát na dlhé minúty zastavené, technici museli riešiť problémy so zvukom. Človek si mohol len vzdychnúť, že prvý dojem sa nerobí na druhýkrát...

(viac…)
Michal Čop

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]